Quantcast
< sekcia Slovensko

J. Šeliga: SaS musí sedieť za rokovacím stolom, ak chce vládnuť

Na archívnej snímke z 17. februára 2022 poslanec NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) počas rokovania 55. schôdze Národnej rady SR v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Leščáková nepovažuje za správne, aby sa minister školstva nezúčastňoval na rokovaniach koaličnej rady týkajúcich sa platov učiteľov.

Bratislava 8. júna (TASR) - Sloboda a solidarita (SaS) je súčasťou koalície, ale ak chce vládnuť, musí sedieť za rokovacím stolom. Pokiaľ nebude chodiť na rokovania, nedá sa nič vyrokovať. Pre TASR to povedal podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Rozhodnutie SaS nezúčastňovať sa na rokovaniach koaličnej rady kritizuje aj podpredsedníčka Za ľudí Viera Leščáková.

SaS pred utorkovou (7. 6.) koaličnou radou avizovala, že sa na rokovaniach nebude zúčastňovať. Nesúhlasí totiž s návrhom ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) spojiť zvýšenie platov učiteľov so zvyšovaním daní.

"SaS je súčasťou koalície, ale ak nebude chodiť za rokovací stôl, nevieme nič vyrokovať. Rešpektujem ich gesto, ale SaS musí sedieť za rokovacím stolom, ak chce vládnuť," skonštatoval Šeliga. Nerokovanie partnerov o kompromisoch považuje za nezodpovedné.

Na utorkovom stretnutí sa podľa Šeligových slov rozprávali s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) aj o možných kompromisoch. Tie by mal predseda vlády tlmočiť liberálom. Šeliga návrhy na riešenie nekonkretizoval. "Je to kompromis medzi zvyšovaním a znižovaním daní," uviedol.

Leščáková nepovažuje za správne, aby sa minister školstva nezúčastňoval na rokovaniach koaličnej rady týkajúcich sa platov učiteľov. "Neviem, či ešte niekde na svete existuje minister školstva, ktorý sa nezúčastní koaličných rokovaní, na ktorých hlavným bodom sú platy učiteľov," podotkla podpredsedníčka strany Za ľudí.

Cieľ sa podľa Leščákovej dá dosiahnuť len rokovaniami s koaličnými partnermi. Deklarovala snahu strany čo najrýchlejšie presadiť desaťpercentné zvýšenie platov učiteľov a následne zaviesť v školstve platový automat.