Quantcast
< sekcia Slovensko

ŽITŇANSKÁ: Junckera by mal nahradiť niekto, kto vzbudzuje menej vášní

Europoslankyňa Jana Žitňanská Foto: TASR/Martin Baumann

Dnes sa musíme sústrediť nielen na čo najlepšie dohody medzi EÚ a Veľkou Britániou, ale aj na budúcu podobu únie, povedala poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská (NOVA).

Bratislava/Štrasburg 11. júla (TASR) – Dnes sa musíme sústrediť nielen na čo najlepšie dohody medzi EÚ a Veľkou Britániou, ale aj na budúcu podobu únie. Pre TASR to povedala poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Jana Žitňanská (NOVA).

"Naša frakcia dlhodobo kritizuje predsedu komisie Jeana-Claudea Junckera a dnes, kedy si potrebujeme zachovať chladnú hlavu, nastal čas, kedy by bolo dobré, aby ho vystriedal niekto, kto bude svoju úlohu chápať menej politicky a bude vzbudzovať menej vášní," dodala.

Jean-Claude Juncker
Foto: TASR/AP Photo


Reagovala tak na rozhodnutie britských voličov z 23. júna, kedy odhlasovali odchod ich krajiny z EÚ. "To, že odstúpil David Cameron, beriem ako znak politickej kultúry Veľkej Británie. Ako premiér nepresvedčil svoju krajinu o zotrvaní v EÚ. Som za vyvodzovanie dôsledkov, ale v žiadnom prípade sa nebudem miešať do záležitostí iných krajín. Najprv si vyriešme situáciu doma," povedala.Blízku budúcnosť Veľkej Británie momentálne predpovedať nevedela. Podľa nej hoci každý musel teoreticky počítať aj s možnosťou jej odchodu z EÚ, málokto tomu veril. Dokonca ani mnohí tí, ktorí hlasovali za brexit s touto možnosťou nepočítali.

"V prvom rade musia opadnúť emócie, čiže nie som zástancom riešení šitých horúcou ihlou. Čo sa stalo, sa neodstane, akokoľvek by sme si to želali. Hoci výsledok referenda nie je záväzný, neviem si predstaviť, že by ho britskí politici zamietli pod koberec," dodala.

Vedúci zástanca kampane za odchod Británie z Európskej únie a líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage.
Foto: TASR/AP


Odstúpenie Nigela Faragea z postu šéfa britskej euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) považuje europoslankyňa za tragikomické. "Na jednej strane roky bojuje za odchod Veľkej Británie z EÚ, na druhej, keď takáto situácia nastane, namiesto toho, aby prvý stál v rade na predstavenie svojej vízie o budúcnosti nielen dohôd medzi Britániou a úniou, ale Veľkej Británie ako takej, zdupká opäť do svojej pohodlnej pozérskej pozície, odkiaľ bude komentovať a prskať," skonštatovala Žitňanská.

Napriek tomu, že si Slovensko v rámci predsedníctva v Rade EÚ nastavilo priority, v politike podľa nej musíte robiť s tým, čo práve prichádza. Ešte včera bola horúcou témou migrácia, dnes je to brexit. Myslí si, že nikto neočakáva, že Slovensko ako predsednícka krajina vyrieši tieto ťažké témy.

"Máme však kvalitných a skúsených diplomatov a úradníkov, ktorí môžu prispieť k dobrému dialógu medzi predstaviteľmi členských štátov a teda k posunutiu aj oboch tém dopredu," uviedla. Zároveň sa teší, že popri týchto témach dostanú priestor aj otázky, ktoré považuje za rovnako dôležité - nezamestnanosť mladých, dôstojnejší život pre osoby so zdravotným postihnutím či vzťah k východným partnerom.