Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Slovensko

Japonsko udelí štátne vyznamenanie diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi

Na archívnej snímke Miroslav Lajčák. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Lajčák pôsobil v rokoch 1994 - 1998 ako slovenský veľvyslanec v Japonsku, kde sa snažil o zviditeľnenie Slovenska.

Tokio/Bratislava 3. novembra (TASR) - Slovenskému diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi bude v mene japonského cisára Naruhita udelené vyznamenanie Veľkostuha Rádu vychádzajúceho slnka za jeho prínos v prehlbovaní vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom. TASR to oznámilo vo štvrtok japonské veľvyslanectvo v Bratislave.

Slávnostné odovzdávanie štátnych vyznamenaní sa uskutoční 9. novembra v Cisárskom paláci v Tokiu.

Lajčák pôsobil v rokoch 1994 - 1998 ako slovenský veľvyslanec v Japonsku, kde sa snažil o zviditeľnenie Slovenska. Ako uvádza japonské veľvyslanectvo v Bratislave, zohral významnú úlohu pri stimulácii parlamentných vzťahov a výmen medzi oboma krajinami. K posilneniu priateľských vzťahov prispel aj ako minister zahraničných vecí SR. Jeho ministerské aktivity vyústili do množstva návštev vysokopostavených predstaviteľov Japonska v Slovenskej republike - napríklad návštevy japonskej princeznej Akišino alebo niekdajšieho premiéra Šinzóa Abeho, ktorá bola vôbec prvou návštevou japonského premiéra na Slovensku. Miroslav Lajčák v súčasnosti pôsobí ako osobitný predstaviteľ EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a otázky západného Balkánu.

Rád vychádzajúceho slnka je japonské štátne vyznamenanie založené v roku 1875. Udeľuje sa osobnostiam za mimoriadny prínos na poli medzinárodných vzťahov, propagáciu a podporu japonskej kultúry čí prínos v rôznych ďalších oblastiach napríklad rozvoja prosperity alebo ochrany životného prostredia.

Nositeľmi tohto vyznamenania sú tiež zakladateľ univerzitných štúdií japonského jazyka v SR Štefan Pecho a František Šebej za aktivity súvisiace s jeho pôsobením v Národnej rade SR a v karate.