Quantcast
< sekcia Slovensko

Jarná únava dokáže potrápiť viacerých z nás - ako sa jej vyhnúť?

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Objavuje sa najmä u citlivých ľudí, vo zvýšenej miere tiež u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.

Bratislava 28. marca (TASR) - Prevenciou jarnej únavy sú dostatočný a primeraný pobyt na čerstvom vzduchu, zdravá strava s obsahom vitamínov a minerálov, zvýšený prísun zeleniny a ovocia či dostatok tekutín. Odporúča to Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Jarná únava vzniká ako reakcia organizmu na teplotné a tlakové výkyvy, zmeny v trvaní slnečného svitu, ako aj na zmeny v životospráve – spravidla po zimných pasívnejších mesiacoch dochádza k úprave stravy a k zvýšeniu fyzickej aktivity," vysvetľuje odbor.

Jarná únava sa objavuje najmä u citlivých ľudí, vo zvýšenej miere tiež u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov. Prejavuje sa pocitom únavy, ospalosťou, ťažkosťami so spánkom, bolesťami hlavy, malátnosťou, nesústredenosťou či podráždenosťou. Sprevádza ju tiež zvýšená náchylnosť na infekcie.

Príznaky sa prejavujú zvyčajne po dobu jedného až troch týždňov. V prípade dlhšieho trvania príznakov odporúča odbor poradiť sa s lekárom. Upozorňuje, že v takom prípade by mohlo ísť o iný prejav ochorenia.