Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Jazyková poradňa SAV poskytuje služby aj rodičom a žiakom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Široká verejnosť, ktorá v čase pandémie intenzívnejšie sleduje médiá, sa zaujíma o správne používanie rozličných termínov, odborných či cudzích výrazov.

Bratislava 21. apríla (TASR) - Vedci z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied (SAV), najmä pracovníčky oddelenia jazykovej kultúry a terminológie, intenzívne poskytujú služby jazykovej poradne aj v čase koronakrízy. V porovnaní s bežným obdobím registrujú jazykovedci zvýšený počet otázok širšieho okruhu používateľov jazyka. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

"Hoci na svojej webovej stránke deklarujeme, že domáce úlohy nevypracúvame, v tomto období odpovedajú odborníci aj na otázky rodičov, žiakov, študentov či učiteľov týkajúce sa školského učiva zo slovenského jazyka na všetkých stupňoch škôl – od základných až po vysoké. Naďalej však pomáhame aj autorom, redaktorom a prekladateľom, ktorí pracujú doma a takisto majú sťažený prístup k niektorým informáciám a knižným publikáciám," povedala pracovníčka jazykovej poradne Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV Katarína Kálmánová. Na jazykovedcov sa obracajú aj používatelia slovenského jazyka, ktorí si krátia čas v domácej izolácii pri počítači a v jazykovej poradni vidia možnosť získať odpovede na rozličné jazykové otázky, ktoré ich už dávnejšie trápili alebo zaujímali.

"Pomáhame rodičom, ktorí sa počas krízy stali učiteľmi a potrebujú si obnoviť vedomosti, prípadne zistiť, čo sa zmenilo od čias, keď sami chodili do školy. Odpovedali sme už aj na matematickú slovnú úlohu, odpovedáme žiakom a študentom, ktorí nevedia splniť úlohy zadávané cez internet, prípadne potrebujú pomoc pri dokončovaní bakalárskych, diplomových či iných prác," povedala vedúca oddelenia jazykovej kultúry a terminológie Sibyla Mislovičová. Ako dodala, na jazykovedcov sa obracajú aj učitelia so svojimi pochybnosťami, ako vysvetliť učivo, prípadne ako porozumieť výkladovým slovníkom a príručkám.

Široká verejnosť, ktorá v čase pandémie intenzívnejšie sleduje médiá, sa zaujíma o správne používanie rozličných termínov, odborných či cudzích výrazov – zloženiny s prvou časťou korona-, ako koronavírus, koronakríza, výrazy pendler, kurzarbeit. "Mnohé odpovede na listy zaujímavé aj pre iných používateľov internetu upravujeme a sprístupňujeme operatívne na stránke webovej jazykovej poradne jazykovaporadna.sme.sk. Na stránku webovej poradne sme pripravili aj nové testy, ktoré ponúkajú inteligentnú zábavu s poučením," uzavrela Mislovičová.