Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Slovensko

Je čas zintenzívniť spoluprácu SR a ČR, zhodli sa Káčer a Lipavský

Dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer (vpravo) a český minister zahraničných vecí Jan Lipavský (vľavo) počas bilaterálneho stretnutia na zámku Šimák 31. januára 2023 v Pezinku. Foto: TASR - Michal Svítok

Ministri sa takisto zhodli v nevyhnutnosti vytrvať v úsilí pomáhať Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii a porušovaniu medzinárodného práva.

Bratislava 31. januára (TASR) - Výsledok českých prezidentských volieb prispeje k veľmi solídnej konjunktúre blízkosti bezpečnostnej a zahraničnej politiky Českej a Slovenskej republiky. Po utorkovom stretnutí ministrov zahraničných SR a ČR v Pezinku to uviedol dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer.

"Tie riziká a výzvy, ktorým čelíme, najmä v dôsledku vojny na Ukrajine a jej dosahov, bezpečnostných či finančných, nás zamestnávajú veľmi intenzívne. Zdieľame ich spoločne, v tomto formáte bude diskusia plodnejšia a intenzívnejšia," mieni Káčer.

Český minister zahraničných vecí Ján Lipavský zdôraznil obojstrannú zhodu v presvedčení, že je potrebné spolupracovať nielen v prípade aktuálnych, bezprostredných výziev, ale aj na zintenzívnení možností bilaterálnej spolupráce. "Verím, že česko-slovenské vzťahy dostanú nový impulz a energiu," povedal Lipavský.

V súvislosti s témou diania na Ukrajine, ktorej sa na stretnutí ministri taktiež venovali, sa Káčer i Lipavský vyjadrili k aktuálnym eurointegračným snahám Kyjeva. Obaja zdôraznili, že je predčasné formulovať časové horizonty, za dôležité považujú najmä jasnú a dôveryhodnú európsku víziu pre Ukrajinu, ktorá bude pre uchádzača perspektívou a motiváciou naplniť podmienky pre prijatie. Ministri sa takisto zhodli v nevyhnutnosti vytrvať v úsilí pomáhať Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii a porušovaniu medzinárodného práva, odmietali tiež spochybňovanie projektu EÚ a prístupu Západu voči Rusku zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána.

Káčer a Lipavský pridali i pohľad na prebiehajúci proces rozširovania NATO o Švédsko a Fínsko a terajší odmietavý postoj Turecka k švédskemu členstvu. "Možno Fínsko vstúpi do NATO skôr, no som optimista, verím, že obe krajiny rozšíria rady členov Aliancie," uviedol Lipavský. Jeho optimizmus zdieľa aj Káčer, vyzýva pritom k "strategickej trpezlivosti", rešpektujúcej aj dôležitosť Turecka ako spojenca v NATO. "V bezpečnostnej politike je potrebné, aby sme hľadali to, čo nás spája, náš spoločný bezpečnostný záujem, som presvedčený, že tá racionalita napokon prevládne," uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

Obaja ministri po stretnutí otvorili 12. ročník česko-slovenského diskusného fóra.