< sekcia Slovensko

Jedným z autorov koncepcie o novej UNB je bývalá zamestnankyňa Penty

Nemocnica Rázsochy v Lamači Foto: TASR

Jana Kišková sa na tomto projekte aj priamo podieľala, potvrdil pre hovorca skupiny Penta Gabriel Tóth.


Bratislava 5. apríla (TASR) – Jedna z autoriek ministerského dokumentu o novej bratislavskej univerzitnej nemocnici, ktorým sa dnes zaoberala vláda, pracovala ešte do januára pre investičnú skupinu Penta. Tá stojí za konkurenčným projektom štátnej nemocnici, ktorá má vyrásť v lokalite Bory. Jana Kišková sa na tomto projekte aj priamo podieľala, potvrdil pre TASR hovorca skupiny Gabriel Tóth. To, že by Penta zasahovala do ministerského konkurenčného projektu, vylučuje, odmieta to aj ministerstvo.

Kišková, ktorá je uvedená vo vlastnostiach vládneho dokumentu ako autor, pracovala pre Pentu od začiatku roka 2014 do januára 2017 v divízii Real Estate. Počas šiestich mesiacov minulého roka bola súčasťou projektového tímu novej nemocnice v Boroch. "Jej úloha bola pripravovať podklady pre koordináciu technickej infraštruktúry a pozemkovej agendy," priblížil Tóth. Priamo na tvorbe konceptu nemocnice sa podľa jeho slov nepodieľala. Z Penty odišla na vlastnú žiadosť.


Kišková následne začala od 1. februára pracovať pre rezort zdravotníctva, robí tak pre ministerstvo, ako aj Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB). "Je zamestnankyňou UNB, kde pôsobí na pozícii poradkyne pre stratégiu a rozvoj. Zároveň má uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR. Jej primárna náplň práce bola príprava technických podkladov, ako sú analýza územných plánov a rozhodnutí pre všetky posudzované lokality, stavebno-technické požiadavky pre rekonštrukciu Nemocnice Ružinov a výstavbu novej UNB," vysvetlila pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. V UNB je poverená koordináciou komunikácie s ministerstvom ohľadne novej nemocnice, doplnila jej hovorkyňa Petra Stano Maťašovská.

Penta aj ministerstvo odmietajú, že by investičná skupina zasahovala do projektu štátnej konkurenčnej nemocnice. "Nevidíme dôvod, aby sme akokoľvek zasahovali do projektu výstavby novej UNB a absolútne to vylučujeme. Náš projekt Nemocnice novej generácie v Bratislave je súkromnou investíciou, ktorú pripravujeme dlhodobo, takže jeho parametre nie sú závislé od projektu štátnej nemocnice," povedal Tóth. Ovplyvňovanie z tretích strán odmieta aj ministerstvo, ako hovorí Eliášová, rezort je za maximálnu transparentnosť.

Ministerstvo zdravotníctva vypracovávalo podľa jej slov koncepciu vlastnými zdrojmi. "Nakoľko ide o dôležitý zámer a koncepčný rozsah, MZ SR priebežne konzultovalo materiál so všetkými dotknutými stranami vrátane odbornej obce," uviedla Eliášová. Ministerstvo podľa jej slov pracovalo s UNB, Slovenskou akadémiou vied, lekárskymi fakultami, lekárskymi spoločnosťami, s dotknutou mestskou časťou, Bratislavským samosprávnym krajom, rezortom financií a Úradom pre verejné obstarávanie."Pri vytváraní finančného modelu sme vychádzali aj z informácií z podkladov vytvorených z predchádzajúcich štúdií, ktoré tvorili v minulosti kostru uvedeného materiálu. Materiál sme konzultovali aj s analytickými tímami – Útvarom Hodnota za peniaze či INEKO. Na príprave koncepcie sa podieľal aj Inštitút zdravotnej politiky MZ SR. V konečnom dôsledku bol tento materiál ako prvý aj odporučený Útvarom Hodnota za peniaze MF SR," zhrnula Eliášová.

Kišková svoje pôsobenie v projekte univerzitnej nemocnice označila za veľkú profesionálnu výzvu. "Som rada, že som sa stala súčasťou tohto projektového tímu. Cítim vôľu všetkých zúčastnených veci posúvať systémovo vpred a verím, že pomôžem k tomu, aby sa viac ako po 30 rokoch postavila v hlavnom meste nová špičková univerzitná nemocnica," reagovala pre TASR.

Ministerstvo zdravotníctva uvažuje o tom, že nová univerzitná nemocnica má vyrásť v lokalite Rázsochy, zároveň sa uvažuje o rekonštrukcii tej v Ružinove. Vyžiadať si to má asi 343 miliónov eur. Rázsochy sú neďaleko Borov, kde ide za viac ako 100 miliónov eur stavať nemocnicu Penta. Jej projekt sa spomína aj medzi rizikami vo vládnom materiáli. Pomenováva ho ako konkurenčné prostredie vo vzťahu k zdravotníckemu personálu i kapacite nemocnice. "Je vhodné diskutovať o celkovom zámere súkromného investora a zosúladiť potreby bratislavského regiónu v oblasti poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti a tým, čo najefektívnejšie využiť ďalšie súkromné zdroje v oblasti týchto potrieb," konštatuje sa v materiáli.