Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Slovensko

Jež sa už v októbri ukladá na zimný spánok, ktorý môže byť prerušovaný

Na snímke mláďa ježa. Foto: TASR/AP

Jež hibernuje v plytkých, senom a machom vystlaných dierach alebo pod listami.

Bratislava 13. októbra (TASR) - Jež sa už v októbri ukladá na zimný spánok, ktorý môže byť nakrátko prerušovaný. Ľudia mu môžu pomôcť tým, že mu poskytnú možnosť vybudovania zimného hniezda vo vhodnom úkryte. Pre TASR to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Andrea Lešová.

Jež hibernuje v plytkých, senom a machom vystlaných dierach alebo pod listami. V záhrade to môžu byť napríklad kopy raždia, seno v stodole či kôpka slamy. "V prípade náhodného objavenia takéhoto hniezda so zimujúcim jedincom je najlepšie vrátiť úkryt do pôvodného stavu, aby nedošlo k porušeniu špecifických teplotných podmienok v hniezde," odporučila Lešová.

Ďalej priblížila, že pomôcť sa dá ježkovi najmä udržiavaním rozmanitosti prostredia a ponechávaním, prípadne vytváraním umelých úkrytov pre zimné hniezda. "Jež patrí medzi hmyzožravce a jeho zimný spánok je prispôsobenie sa nedostupnosti potravy v zimnom období. Preto jediná možnosť preňho je prečkať nepriaznivé obdobie hibernáciou," povedala odborníčka.

Jež tmavý/západný a jež bledý/východoeurópsky patria podľa zákona o ochrane prírody a krajiny medzi chránené druhy živočíchov národného významu. "Keďže ide o chránený druh živočícha, je zakázaná akákoľvek manipulácia s chráneným druhom, resp. odchyt, rušenie," tvrdí zoologička. V prípade nálezu zraneného, poškodeného, poraneného chráneného živočícha, ktorý vykazuje atypické správanie, je apatický, malátny, má viditeľné známky poškodenia či poranenia, je potrebné to oznámiť ŠOP. Rovnako aj v prípade nájdenia uhynutého jedinca. Ochranári v prípade nálezu ježov v zime zabezpečia odbornú starostlivosť. Ak to situácia vyžaduje, spolupracujú aj s veterinárnymi lekármi.

Lešová upozornila, že v zime je dôležité nerušiť všetky zimujúce živočíchy. V ľudských obydliach sa môžu vyskytovať napríklad netopiere alebo plchy. "Zimné obdobie je kritické pre všetky voľne žijúce živočíchy, preto by sme pri rôznych aktivitách mali myslieť na to, že ich hlavným ohrozením je strata vzácnej energie, ktorú nevyhnutne potrebujú na prežitie nepriaznivého obdobia, to znamená každé vyrušovanie, respektíve stres môže byť pre nich fatálny," skonštatovala zoologička s tým, že najväčšou pomocou je ich nerušiť.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Školy sa môžu do 28. apríla prihlásiť do vedomostnej súťaže Mladý Digitálny Európan.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.