< sekcia Slovensko

Jordánsky minister: V prvej línii boja s terorizmom sme my všetci

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Terorizmus a extrémizmus podľa jordánskeho ministra zahraničných vecí nerozlišuje ani medzi rasami či náboženstvami.

Bratislava 16. apríla (TASR) - V prvej línii boja s extrémizmom a utečeneckou krízou nie je len Jordánsko ale my všetci. Uviedol to dnes jordánsky minister zahraničných vecí Násir Džúda na konferencii Globsec, ktorá sa koná v Bratislave.

Podľa Džúdu bolo v minulosti možné využívať únikový mechanizmus a hovoriť "to je ich problém, nie náš," avšak v dnešnej situácii globálneho sveta to už možné nie je, pričom o všetkých súčasných výzvach, či už ide o boj s terorizmom, utečeneckú krízu alebo iné naliehavé otázky musíme hovoriť ako o našom spoločnom probléme.

Z hľadiska Jordánska označil Džúda za najnaliehavejší problém boj s terorizmom a extrémizmom, avšak opäť pripomenul, že ho nemôže riešiť jeden štát, ale celé svetové spoločenstvo. V súvislosti s tým uviedol, že k "najväčším a najhroznejším" teroristickým útokom medzi rokmi 2014-16 došlo v Indonézii, Pakistane, Afganistane, Sýrii, Iraku, Turecku, Alžírsku, Tunisku, ako aj vo Francúzsku a Belgicku a mnohých iných krajinách, z čoho podľa neho jasne vyplýva, že terorizmus a extrémizmus nepozná hraníc. Nerozlišuje ani medzi rasami či náboženstvami, pretože pre teroristov sme terčmi my všetci, čo znamená že proti nemu musíme bojovať spoločne.

Jordánsky kráľ Abdalláh II. "nazval boj proti terorizmu a extrémizmu treťou svetovou vojnou vedenou inými prostriedkami", povedal Džúda, pričom v tejto súvislosti spomenul extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS), v ktorej radoch bojuje viac ako 90 rozličných národností a proti nemu stojí ďalších 60 národností, čo podľa neho nemožno nazvať inak ako treťou svetovou alebo globálnou vojnou. Tú podľa jordánskeho ministra zahraničných vecí musíme viesť koordinovane, čo najúčinnejšími prostriedkami a všetci spoločne.

Podľa Džúdu však nejde len o boj vojenskými prostriedkami, vojenské plánovanie a stratégie, ale o komplexné holistické riešenie, ktoré je na efektívne vedenie takéhoto boja potrebné.