< sekcia Slovensko

J. Šanta: V prípade obžalovaného Jozefa M. sa pokračuje v obštrukciách

Na archívnej sníme prokurátor Ján Šanta. Foto: TASR Michal Svítok

Jozef M., ktorého minulý mesiac zadržali v českom Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, je v ČR a na zasadnutie v stredu sa nedostavil.

Bratislava 1. júla (TASR) - V prípade obžalovaného a neprávoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa M. v kauze nebankových subjektov sa naďalej pokračuje v obštrukciách. Povedal to na úvod verejného zasadnutia pred Najvyšším súdom SR (NS SR) prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta. Jozef M., ktorého minulý mesiac zadržali v českom Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, je v ČR a na zasadnutie v stredu sa nedostavil. Verejné zasadnutie napokon odročili na 29. júla."Opäť raz sa zhoršuje zázračne zdravotný stav Jozefa M., keď bol vytýčený termín verejného zasadnutia. Pán obžalovaný odchádza do Šumperku len v sprievode šoféra a to 262 kilometrov od Bratislavy. Bezproblémovo absolvoval výsluch v ČR v rámci predbežného šetrenia Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave. Jozef M. nechce prezradiť adresy, kde sa v ČR nachádza, je niekde v Prahe. Už to má medzinárodné rozmery, to čo nastalo v roku 2004. To, čo podnikateľ Marian K. a Dobroslav Trnka zasiali vtedy, žneme dnes," zdôraznil Šanta.

Podľa jeho slov sa teda pokračuje v obštrukciách začatých v roku 2004 prepustením Jozefa M. z väzby. Jozef M. nepotrebuje liečbu, ústnou formou zdôraznil Šanta s poukazom na správy Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). "Dnes sa vykonáva ďalší výsluch Jozefa M. pred krajským štátnym zastupiteľstvom," povedal prokurátor. Predsedníčka senátu odročila verejné zasadnutie na 29. júla, keďže Jozef M. nedal súhlas na pojednávanie v neprítomnosti.

"NS SR urobil všetky opatrenia na vykonanie verejného zasadnutia. Vzhľadom na to, že obžalovaný Jozef M. sa nedostavil a nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, zákonné podmienky na vykonanie verejného zasadnutia neboli splnené. Senát Najvyššieho súdu určil ďalší termín verejného zasadnutia v predmetnej veci na 29. júl o 9.00 h," uviedla Alexandra Važanová z referátu komunikácie NS SR.

S Jozefom M., ktorého zadržala 17. júna polícia v nemocnici v Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, sa uskutočňuje v ČR predbežné vyšetrovanie zo strany Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave. Krajský súd v Ostrave 20. júna nezobral Jozefa M. do predbežnej väzby, keďže nezistil dôvody väzby, ktorú navrhovalo Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave.

Pôvodná predsedníčka senátu NS SR Gabriela Šimonová vylúčila Jozefa M. v marci 2018 pre zlý zdravotný stav na samostatné konanie. V ten istý deň senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu na BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika P. na sedem rokov. Brtva je už podmienečne prepustený na slobodu. Súd trestné stíhanie Jozefa M. prerušil v marci 2019 pre ťažkú chorobu. Trojicu v minulosti už dva razy neprávoplatne odsúdil v kauze podvodu voči nebankovým subjektom ŠTS a bývalý Špeciálny súd v Pezinku.