Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

J.SLOTA: Po šesťdesiatke už nechcem byť v parlamente

Foto: TASR

Predseda SNS Slota tvrdí, že v parlamente by chcel byť ešte asi rok, a na svoje šesťdesiatiny už nechce byť v politike.

Bratislava 14. februára (TASR) – Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota sa rozhodne dištancuje od "podporovateľov homosexuálov a požívateľov drog" z SaS, odpor voči trvalému eurovalu podľa neho vyplýva u obidvoch strán z úplne odlišných východísk.

Kritizuje bývalé vedenie Matice slovenskej a ÚPN považuje za zbytočnú inštitúciu. Neskrýva svoje pochybnosti o odbornosti poslancov, politiku Slovenska voči Maďarsku za posledný rok a pol považuje za "podlízavú" a tvrdo kritizuje rómsku menšinu. Tvrdí, že v slovenskom parlamente by chcel byť ešte asi rok, kým sa bude rozhodovať o smerovaní Slovenska a na svoje šesťdesiatiny už nechce byť v politike.

Slota nepovažuje za podstatné anonymné informácie, ktoré o ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi (KDH) niekto šíri na internete, ale skôr výsledky jeho práce, za ktoré mal byť podľa neho už dávno "vykopnutý" z funkcie. "Neviem, kto nad ním drží ochrannú ruku. Pán Boh to určite nie je," povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR Slota.

Ako hodnotíte aktuálne prebiehajúcu predvolebnú kampaň? Vymyká sa v niečom z doterajších skúseností?

Chcel by som zdôrazniť, že situácia v tejto spoločnosti, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete, je vyšponovaná na maximum. Osobne si myslím, že je to riadené z jedného centra. Arabská jar, teraz problematika Sýrie, Iránu, nepokojov v Amerike, ale aj vo Veľkej Británii a v Londýne a začínajúce sa gorilie protesty na Slovensku. Tých slušných protestujúcich je tam pár, ale sú tam aj takí, ktorí majú transparenty "Preč s demokraciou". Tak to naozaj nemá s demokraciou nič spoločné. Z tohto hľadiska sa to skutočne vymyká z rámca normálneho a slušného predvolebného boja. Využívajú sa všetky možné mechanizmy a špinavosti, aké sa len môžu použiť na to, aby niekto bol odstránený, niekto bol postrčený dopredu a podobne.

Robia si tieto prieky rôzne subjekty navzájom, jeden dá na internet Gorilu, druhý Sasanku, tretí Zelenáča, alebo idú všetky aktivity z jedného zdroja?

Podľa mňa to má spoločného menovateľa. Myslím ten tzv. tretí sektor, na mladých ľudí, ktorí v priebehu svojho života zatiaľ nič nedokázali, len slúžiť niekomu. Či už sú to Sorosove milióny, alebo iné peniaze z mimo Slovenska, ktoré sú vo veľmi slušnej výške...

...zahraničné granty v súčasných protestoch na Slovensku asi ťažko hrajú nejakú úlohu...

Ak si zoberiete požiadavky demonštrujúcich, priamo nadväzujú na to, čo vychádza z portfólia týchto organizácií. To vytváranie určitého napätia a tlačenia niektorých strán do popredia, ako napríklad poloblázna Matoviča a niektorých ďalších, to je záujem vytvoriť tu pod kepienkom boja proti korupcii iné politické prostredie.

Posledný z diskreditačných textov, ktorý sa objavil na internete, je namierený proti ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi, on jeho pravdivosť poprel. Hovorí sa v ňom, že Lipšic v minulosti spolupracoval s Vojenským obranným spravodajstvom, na čom by samo osebe nebolo nič nezákonného, ale tvrdí sa tam aj to, že má kontakty s bývalým spolupracovníkom izraelského Mosadu...

Ja neviem, či má kontakt, alebo nemá kontakt. Či sa pozná, alebo nepozná. Ja mám tiež veľa priateľov v Jeruzaleme. Sú to slovenskí Židia, ktorí sa tam vysťahovali po päťdesiatych rokoch. Ľudia, ktorí sem chodia, navštevujú Terchovú, navštevujú Žilinu...

...ak by bol niektorý z nich spolupracovníkom Mosadu, ani by ste to nevedeli...

Áno, ani by som to nevedel. Ale v konečnom dôsledku, Lipšic mal toľko prešľapov, či už na ministerstve spravodlivosti a teraz na ministerstve vnútra, že už dávno mal byť vykopnutý. A stále sa nič nedeje. Neviem, kto nad ním drží ochrannú ruku. Pán Boh to určite nie je.

Predseda Smeru-SD Robert Fico sa vyjadril, že Lipšicovi jeho správanie zlomí politicky väz. Myslíte si to aj vy?

Kto chce kam, pomôžme mu tam. Myslím si, že tomuto relatívne mladému človeku, ktorý však vo svojom živote nič poriadne nerobil, iba roznášal nenávisť a zlobu, to osud vráti.

Bez ohľadu na to, kto sa o čo snaží v kampani, vo voľbách nakoniec rozhodnú voliči. Myslíte si, že sa situácia na slovenskej politickej scéne po voľbách vyčistí?

Foto: TASR

To je idealistická predstava. Ale som presvedčený, že slovenský národ má zdravý sedliacky rozum a rozpozná tieto machinácie. Nebude to také, ako si to niekto maľuje. Slovenská národná strana je terčom zo všetkých strán, lebo je to národná strana, obhajuje národné záujmy. Je zaujímavé, že napríklad v Gorile sa spomínajú všetky možné strany, ale o Slovenskej národnej strane tam nie je ani slovo. To, čo bolo okolo emisií a nástenkového tendra, to bola doslova psychóza, čo sa valilo na SNS. A zrazu vychádza najavo, že ten predaj emisií bol vlastne veľmi dobrý a úspešný. Do štátneho rozpočtu sa dostali dve miliardy slovenských korún. Čo je väčšia škoda - mohli sme to predať po päť, respektíve šesť eur, keby sme mali zelené projekty - alebo teraz, keď vybuchol kupujúci a nechcú to ani za dva a pol eura. Čo je pre štát výhodnejšie, predať to za päť–šesť eur, alebo to nepredať vôbec? Veď toto je škoda veľkého rozsahu. Pýtam sa, kto bude potrestaný za to, že bol hlúpy? A to už nehovorím o nástenkovom tendri. Pri niektorých tendroch, ktoré robila táto vláda, ani nástenka nebola. Firmy, ktoré vchádzali do tendra, vznikali dva dni pred ním a vyhrávali také zákazky, že z toho človek žasne. Tých prešľapov, čo mala táto vláda za jeden a pol roka, je tak veľa... Oni hovoria niečo o transparentnosti? Veď by sa mali "zašiť" niekde do myšacej diery. Šesťdesiat percent eurofondov z Ministerstva životného prostredia Józsefa Nagya išlo do maďarských obcí na južnom Slovensku a ostatné Slovensko si mohlo "utrieť hubu". Maďari z Hídu a predtým SMK takto parazitujú na Slovensku.

Na rozdiel od SMK, Most–Híd nie je čisto maďarská strana...

Híd akurát využil Slovákov, ktorých buď kúpil, alebo nahovoril na nejaké bufety, ktoré dostanú po voľbách. Híd vedú Maďari. Ja si môžem do strany zobrať aj Mongolov, ale rozhoduje vedenie strany. Híd je tá istá "banda", ako v SMK, len to robia sofistikovanejšie. S úsmevom na tvári.

Vláda napokon padla na otázke eura, v ktorej máte rovnaký názor ako SaS. Všetky ostatné strany si však myslia niečo iné. Necítite sa v menšine?

Rozdiel je v tom, prečo mali oni názor proti euru a prečo my. Napríklad pán Soros, na ktorého existuje medzinárodný zatykač vydaný Veľkou Britániou pre manipuláciu s britskou librou, sa vraj stretol s pánom Sulíkom. My trváme len na tom, že eurozóna je mŕtva preto, že je to neudržateľné.

Viete nejako spresniť informácie o stretnutí Sulíka so Sorosom? Kedy sa stretli, kde...

Neviem, musíte sa ho spýtať, či sa s ním nestretol. Určite chcem ale zdôrazniť, že sme s SaS nemali žiadny dohovor na tom, že nepodporíme euroval. My chceme úprimne zachrániť prežitie slovenského národa a slovenskej štátnosti. Trvalý euroval je jednoznačne vznik európskeho superštátu. Ale aj tak nepomôže. Grécku cestu bude nasledovať Portugalsko, Španielsko a možno aj Taliansko. A to spôsobí rozsypanie eurozóny. Pokiaľ nenastane tretia svetová vojna, keď bude napadnutý Irán a jeho jadrové zariadenia. A potom nám to už môže byť jedno, že nebude eurozóna, lebo možno nebude ani Európa. Chceme zdôrazniť, že s tými podporovateľmi homosexuálov a požívateľov drog SNS nechce mať nič spoločné, my máme úplne iné dôvody na to, prečo sme proti trvalému eurovalu.

Vy ste vyzývali na to, aby sa Slovenská republika pripravila aj na možnosť vystúpenia z Európskej únie. Zdá sa vám takýto krok adekvátny potom, ako sme sa dlhé roky snažili do EÚ vstúpiť?

Aj SNS bola za vstup do EÚ. Ale nemohli sme vopred vedieť, aké obrovské podvody sa tam robia. Gréci, Portugalci, Taliani, Španieli vykazovali vo svojich údajoch klamstvá. A oni to vedeli a tieto klamstvá kryli. Európska centrálna banka to kryla. A teraz, keď to buchlo, tak sa to snažia, ešte aj našimi peniazmi, nejako pozapchávať. Ako dôjde slovenský dôchodca k tomu, aby ešte on zachraňoval gréckeho dôchodcu, ktorý má päť-, možno niektorý aj desaťnásobný dôchodok. Ono sa to zrúti samo od seba, v prípade Grécka je to otázka maximálne pol roka. Prečo nespraviť krok ako Veľká Británia, ktorá má plán "B". A má svoju libru, svoje obrovské banky. Slovensko nemá korunu, dokonca sme boli takí hlúpi, že sme zo starých bankoviek urobili brikety do kozubov. Nemci nezničili ani jednu marku. Prečo? Z jednoduchého dôvodu, nie sú si istí, či to vydrží.

Za predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa bol zvolený váš nominant Ivan Petranský. Aktuálne v ÚPN prebieha ostrý konflikt medzi ním a zamestnancami ústavu, ktorých z finančných dôvodov prepúšťa z práce. Pripravoval sa tiež nový zákon o ÚPN, ktorý sa v tomto volebnom období už nestihol schváliť. Aký je váš názor na toto dianie?

Ja tomuto ústavu neprikladám absolútne žiadnu dôležitosť. Podľa mňa je to zbytočná inštitúcia, kde sú zašití synáčikovia papalášov, berú tam veľké platy - a to je celý výsledok. Vyberú si, koho chcú "zjazdiť", drobných eštebáčikov, ktorí možno z prinútenia niekde figurovali...

...aj na vášho otca niečo našli...

Napríklad. Ja to nezakrývam. Aj keď si myslím, že generál Lorenc bol v trochu vyššom postavení. Alebo prvý československý premiér Marián Čalfa. To bol disident, alebo antikomunista? Ja si myslím, že bol dokonca členom ÚV KSČ. A kto bol Havel? Veď Havel urobil všetko preto, aby sa Čalfa stal prvým premiérom. Nijaká Nežná revolúcia, to bol proste prevrat vnútri ŠtB a KGB. Pretože už videli, že sa všetko ekonomicky rúca, tak aby z toho rúcania ešte niečo vyťažili.

Dramatickým vývojom prešla v minulom roku Matica slovenská. Zaujímali ste sa o tieto problémy?

Samozrejme, že áno. Predošlé vedenie dokonca malo spočiatku aj moju podporu – veď som člen Matice od začiatku, je to aj moja vec – bohužiaľ, vidíme, že aj tam prenikli sily, ktoré zdiskreditovali Maticu, zdefraudovali majetok...

Ako hodnotíte konkrétne osobnosť bývalého predsedu Matice slovenskej Jozefa Markuša?

...nechcem to nejako veľmi rozvádzať. V každom prípade mám podozrenie, že sa zúčastnil na úpadku. Predovšetkým na ekonomickom úpadku Matice slovenskej i jej aktivít. Veď predsa nie je možné, aby sa založil Národný poklad pod kepienok nejakej pochybnej organizácie, ktorá podniká, alebo niečo podobné. To je jednoducho neprijateľné. Ale aj problematika vydavateľstva Neografia je podstatná - ja som nikdy nesúhlasil s tým, aby Neografia bola samostatná akciová spoločnosť. Ak v budúcnosti budem môcť, budem trvať na tom, aby Neografia bola absolútnou súčasťou Matice slovenskej a bola tam priama kontrola výboru Matice slovenskej.

Nebola to hanba, keď sa tam tlačili kadejaké pornočasopisy?

To určite bola. Ale na druhej strane, tento štát a tento národ, teda štátotvorný národ slovenský, by mal chcieť, aby Matica žila slušne a aby podporovala či už kultúrnu činnosť Slovákov doma, alebo v zahraničí...

Bavíte sa o tom s novým predsedom Mariánom Tkáčom?

...áno, určite sa o tom rozprávame. A v drvivej väčšine so mnou súhlasí. Podľa mňa by mal štát vydávať napríklad školské učebnice cez Maticu. Prečo to zadávajú súkromným firmám, prečo to nevydáva Matica slovenská a z tejto činnosti nežije? Prečo? Lebo to niekto jednoducho nechce. Keby som ja mal rozhodnúť, všetky štátne tlačoviny by boli vydávané cez Neografiu a Matica nemusí dostávať ani korunu dotácie.

Nespôsobil by takýto monopol predraženie tlače?

Prečo, veď by sa to zadávalo za priemernú trhovú cenu. Ani najnižšiu, ani najvyššiu. Viete, aj teraz pri diaľniciach niekto znížil cenu. Ale za akú cenu? Že je päťročná záruka na diaľnicu, ktorá by mala byť minimálne 30 rokov? Mala by tu existovať 150 rokov, alebo aspoň mostné telesá. Že boli železobetónové predpäté nosníky nahradené oceľovými? Kedy sa stavali mosty s oceľovými nosníkmi? Po vojne. My sa vraciame? Staviame nekvalitne, neesteticky, architektonicky niekde na chvoste Európy. Vnímam to ako zámer a populistické riešenie.

Vy by ste podporovali, aby sa výstavba diaľnic vrátila k modelu, ktorý presadzovala vaša vláda so Smerom-SD a ĽS-HZDS, teda k PPP-projektom?

Foto: TASR
Musíme si uvedomiť, že tento štát nemá zdroje na to, aby staval diaľnice. Sme zadlžení, Slovensko má už dnes dlh v pomere k HDP 41 percent. A od koho si máme požičať? Z eurofondov? Veď doteraz sme z eurofondov nedostali nazad ani celú čiastku, ktorú sme do nich vložili. Čo chceme rozprávať o výhodách členstva v Európskej únii. Veď za to sme možno dali Slovenské elektrárne úplne za drobné. Vec, čo mala hodnotu minimálne 120 miliárd.

Predaj elektrární nesúvisel so vstupom do EÚ...

V zákulisí je to všetko spojené. A kto je to Barroso? Úradník z Portugalska. Kto zvolil kváziprezidenta EÚ? To je tá byrokratická mašinéria. Koho tí ľudia vlastne zastupujú? Samých seba? Pár ľudí, ktorí majú doživotnú imunitu...

Keď už sme pri imunite. Parlament aktuálne zrušil priestupkovú imunitu poslancov, na druhej strane každú chvíľu nejaký anonym zverejňuje údajné prepisy rôznych poslaneckých telefonátov. Nemala by byť poslanecká imunita rozšírená o ochranu pred odpočúvaním? Predsa len, títo ľudia hlasujú o zákonoch a je v záujme štátu, aby neboli vydierateľní...

Tu už má ten kufrík Buldog na odpočúvanie z Izraela, kto chce. Kto má na to, samozrejme. Aj keď nemám na svojich kolegov v parlamente ktovieaký názor, o ich odbornosti by som pochyboval, o niektorých herečkách a niektorých politológoch, ktorí tam sedia - systém je nastavený tak, že sú to riadne zvolení zákonodarcovia a podľa ústavy vlastne najvyššie postavení ľudia. Zákonodarný zbor je číslo jeden, nie vláda. A my si z nich robíme trhací kalendár. Ak sú takí skorumpovaní a zlí, tak zrušme parlamentnú demokraciu. Lebo akýkoľvek parlament tu bol, vždy bol zlý. Ale parlament je len zrkadlom národa. Aký národ, taký parlament. Osobne som za to, aby polícia neprešetrovala anonymy. Okamžite do koša. A nech sa vyšetruje len zločin a nie fikcie a utópie, že keď niekoho nenávidím, tak napíšem anonym. A odpočúvať by sa malo len v prípade, že je jasný dôkaz, že bol spáchaný nejaký zločin a posúdia to minimálne dvaja sudcovia nezávisle od seba. Lebo viete, aká je teraz prax? Policajt tam napíše hocijakú "hovadinu", niektorý sudca si to aj prečíta, ale väčšina ani nie, prosto to podpíšu. A z toho potom vzniká to špicľovanie, čo vidíme teraz. Je to horšie než počas komunistického režimu.

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda vyhodnotil obdobie tejto vlády ako čas upokojenia slovensko–maďarských vzťahov. Dlhodobo sa nechávate počuť, že s tým nesúhlasíte...

Mne pripadá Mikuláš Dzurinda ako jeden veľký zbabelec a karierista, ktorý sa naučil intrigovať a rozprávať do kamery také nezmysly a bludy, že im už ani sám neverí. Podľa mňa už ani nevie, čo rozpráva. To, ako sa doslovne podlizoval maďarskému premiérovi a nielen tomuto, ale aj jeho predchodcom, to bolo nechutné divadlo. Veci, ktoré sa odohrávali v maďarskom parlamente, zákony, ktoré prijímali, vyjadrenia maďarských predstaviteľov boli neskrývanými útokmi, spochybňovanie Trianonskej zmluvy...

...malo by význam vracať im to nejakou ostrejšou rétorikou?

Nie, ale malo by význam mať na juhu Slovenska vojenské posádky. Územia, ktoré boli obsadené Horthym a anektované po Viedenskej arbitráži – my tam nemáme ani jediného vojaka. Hlavne, že staviame mosty, ako blbci. Aby maďarské vojská nemali problém so stavaním pontónových mostov, my sme im ich postavili asi radi...

Kritizovali ste rozhodnutie Ľubomíra Galka definitívne zrušiť tanky na Slovensku, premiérka Iveta Radičová toto jeho rozhodnutie zrušila...

Ja som hovoril, že tých tankov už máme len asi 17. Niekto hovorí, že ich máme na východe Slovenska 30. Osobne si myslím, že bojaschopných nebude viac než tých 17. Môže sa nám to vypomstiť. Nehovorím to so zlosťou, ani to nechcem zosmiešňovať. My proste máme totálne nebojaschopnú armádu! V Maďarsku sa otvorene hovorí na najvyšších miestach o Slovensku ako o Felvidéku, o odobranej maďarskej zemi. Na vysokých školách sa tam hovorí o Tatrách ako o maďarských veľhorách. A my to prehliadame a bagatelizujeme?

SNS má billboardy s rómskou problematikou. Boli ste vo vláde s Robertom Ficom a tieto otázky ste nevyriešili. Máte konkrétne návrhy riešení, alebo ostane len pri billboardoch?

Teraz sa ma pýtali z jednej televízie, čo som urobil ja. Ja som bol 16 rokov primátorom v Žiline. Žilina bola v historickom centre sužovaná Cigánmi. Tak boli vysťahovaní - Cigáni prepadávali ľudí na uliciach, kradli v obchodnom dome. Ako som primátoroval, prestali aj byť v centre, aj kradnúť, aj prepadávať. A tí, ktorí chceli robiť, aj robotu dostali. Teraz už tam druhé volebné obdobie nie som primátorom a vracia sa to nazad. Nedávno Cigánky zbili učiteľky na strednej odbornej škole. Za mojich čias by to nebolo možné. V Programovom memorande Slovenskej národnej strany máme nie nejaké siahodlhé, ale na 11 strán uvedené návrhy riešenia aj týchto problémov. A na billboarde je napísané "Dokedy budeme doplácať na Cigánov? Zmeníme to!" Čo je na tom rasistické? Veď všetci vieme, že na nich doplácame. Minulý rok bolo na toto etnikum vyhodených 600 alebo 700 miliónov eur. Na sociálne dávky, projekty sa písali, eurofondy... Výsledný efekt: nula. Sociálne dávky, ktoré dostávajú na deti, sú za tri dni prepité. A hladné deti behajú s holými zadkami po snehu po tých slumoch. Nehovorím, že sú takí všetci. Ale drvivá väčšina.

Už ste naznačili, že Smer-SD by pre vás bol po voľbách prijateľný koaličný partner. Robert Fico už avizoval, že jeho cieľom je zostaviť vládu z dvoch strán, čo teoreticky môže byť aj s SNS. Kto ďalší by bol pre vás prijateľný partner?

Ja nechcem vylučovať nikoho zo slovenských parlamentných strán. Híd nepočítam, je to takisto iredentistická strana ako SMK. Slúžia "diablom" spoza Dunaja. Tým nemyslím bežných Maďarov, ale tých z Fideszu a Jobbiku. Smer nás vymení za hocikoho, koho uzná za vhodné. V parlamentnej demokracii vládne ten, kto má väčšinu. Budúca vláda by podľa mňa mala byť úradnícka, zložená z odborníkov nominovaných parlamentnými stranami. Budú zlé časy a každému, kto bude vládnuť, to môže politicky zlomiť väz. V Taliansku sú vo vláde odborníci, ktorých podporili politické strany. To by bolo podľa môjho názoru optimálne riešenie. Ale môžu zodpovednosť zobrať do rúk aj niektoré politické strany, v takom prípade súhlasím s Ficom, že by bolo ideálne, keby novú vládu tvorili maximálne dve strany.

Aké máte plány vy osobne?

Ja som už na našom sneme avizoval, že chcem omladiť vedenie strany, aj som to do posledného písmenka splnil. Môj prvý podpredseda je mladý človek, viacerí krajskí predsedovia sú mladí ľudia. Keď si tu niekto myslí, že sa chcem silou-mocou držať nejakej stoličky, to nie je pravda. Aj keď zo začiatku budem musieť ešte vysedávať v parlamente, osobne si myslím, že budem členom parlamentu maximálne do konca roka. Pretože tam sa bude rozhodovať o smerovaní Slovenska a pri tom by som chcel byť. A povedal som aj druhú vec, že po svojej šesťdesiatke už nechcem byť v politike. V septembri budem mať 59 rokov. Tým som povedal všetko.