Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Slovensko

Jurzyca: CoFoE by nemala nahradiť rozhodovanie voličov vo voľbách

Na archívnej snímke europoslanec Eugen Jurzyca (SaS). Foto: TASR Jakub Kotian

Čo sa týka samotnej konferencie a jej priebehu, Jurzyca vidí priestor na zlepšenie v transparentnosti.

Bratislava 14. decembra (TASR) - Slovenský europoslanec Eugen Jurzyca očakáva od Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) "inšpiratívne námety", ako však zároveň pre TASR uviedol, závery konferencie nemôžu nahradiť rozhodovanie voličov vo voľbách.

Europoslanec za stranu SaS ocenil, že CoFoE je príležitosťou na vyjadrenie názoru pre každého, komu záleží na Európe. Pre bývalého ministra školstva je jednou z priorít to, aby bola Únia transparentnejšia – "aspoň tak, ako je transparentné Slovensko, kde sa zmluvy so štátom zverejňujú".

Jurzyca by ďalej ocenil, keby bolo fungovanie EÚ zrozumiteľnejšie. "Napríklad materiály, o ktorých rokuje Európsky parlament, sú často pre verejnosť menej zrozumiteľné než tie, o ktorých rokuje Národná rada SR," priblížil.

Únia by mala podľa europoslanca tiež viac využívať svoju rôznorodosť. "Napríklad, ak vidíme, že v Estónsku sa darí investovať viac na kapitálovom trhu, urobme analýzu a inšpirujme sa od tých najúspešnejších. Nie celkom to teraz v EÚ robíme, pritom je to obrovská šanca," vysvetlil.

"Najväčší priestor na zlepšenie Európskej únie má konferencia vo väčšom využívaní skúseností členských štátov tak, aby z každého eura získali ľudia čo najviac úžitku," uviedol Jurzyca.

Čo sa týka samotnej konferencie a jej priebehu, Jurzyca vidí priestor na zlepšenie v transparentnosti. "Napríklad v tom, aby boli debaty na konferencii vysielané naživo pre celú verejnosť," pokračoval europoslanec. V súčasnosti sú streamované len niektoré plenárne zasadnutia občianskych panelov, ale nie diskusie jednotlivých skupín v rámci nich.

"Verím, že sa podarí EÚ posunúť dopredu napríklad v hodnotení úspešnosti projektov podľa výsledkov namiesto výstupov a v uplatňovaní najlepších praktík. Sú to opatrenia, ktoré by podľa mňa na jedno investované euro priniesli obyvateľom EÚ určite viac než drvivá väčšina iných opatrení," reagoval Jurzyca na otázku, či sa podarí výstupy z CoFoE pretaviť do zmien na úrovni fungovania európskych inštitúcií.

Konferenciu o budúcnosti Európy organizujú Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia. Táto iniciatíva dáva občanom Európy možnosť vyjadriť sa k jej budúcemu smerovaniu. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ.