< sekcia Slovensko

K zisku ZP sa postavíme odborne, nie politicky, tvrdí Zvolenská

Zuzana Zvolenská Foto: TASR/Martin Baumann

Ministerka Zvolenská prisľúbila preto, že predmetný návrh, ktorý obmedzí zisk zdravotných poisťovní , bude predložený len vtedy, keď bude v súlade s ústavou a medzinárodnou legislatívou.

Bratislava 22. apríla (TASR) - Zisk do zdravotných poisťovní (ZP) nepatrí. Slovensku by aj preto prospelo, keby malo len jednu ZP, aby sa zbytočne nerozdrobovali peniaze, ktoré občania do systému povinne vkladajú. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to dnes povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD).

"K zisku ZP sa postavíme vysoko odborne a s nadhľadom, nie politicky," podčiarkla. Prisľúbila preto, že predmetný návrh, ktorý obmedzí takýto zisk, bude predložený len vtedy, keď bude v súlade s ústavou a medzinárodnou legislatívou. "Myslím si, že ten trh, ktorý sa tu zaviedol od roku 2009, dovolím si povedať, že je, bohužiaľ, trh karpatského typu - s veľa prvkami, ktoré trhové rozhodne nie sú," poznamenala šéfka slovenského zdravotníctva na margo súčasného nastavenia systému.


Uhliarik: Vláda by mala byť obozretnejšia ako v minulosti

Foto: TASR/Štefan Puškáš
Jej diskusný oponent, exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), v zásade kroky smerom k obmedzovaniu zisku ZP neodmieta. Vláda by však podľa neho mala postupovať obozretnejšie ako v minulosti. Ústavný súd už raz takúto právnu úpravu vlády Roberta Fica (Smer-SD) označil za protiústavnú. "Predchádzajúci zákaz zisku, tak ako ho iniciovala strana Smer, už stál Slovensko 10 miliónov eur na právnikoch a súdnych sporoch a ostáva mi len dúfať, že to nebude znova len Ctrl+V a nebude to 'copy-paste'... Som však za ďalšie obmedzovanie a prísne obmedzovanie zisku v nejakých technických ukazovateľoch," uviedol.


Vykrytie platov lekárov a sestier

Podpredseda kresťanských demokratov však musel obhajovať aj svoje vlastné prijaté opatrenia. Sociálni demokrati mu už totiž dlhodobo vyčítajú, že právna zmena, ktorá umožňovala navýšenie platov lekárov a sestier, nebola finančne vykrytá. Uhliarik pritom tvrdí, že nikdy nehovoril, že potrebné peniaze už v systéme sú. Ten však podľa neho bol nastavený tak, že štát sa k nim dostane postupne, vďaka opatreniam, ktoré ešte len začnú fungovať v praxi. "Som veľmi rada, že idú nové peniaze a som veľmi rada tomu budúcemu času. Lenže oni mali byť nájdené už v čase, keď sa prijímala legislatíva," vyčítala exministrovi jeho nástupkyňa Zvolenská.

Šéfka rezortu zdravotníctva dnes opätovne nevylúčila, že by vzniknutý výpadok financií potrebný na krytie navýšených platov sa mohol pokryť z rezervy 50 miliónov eur v štátnom rozpočte. "Pokiaľ medzičasom nájdeme systémové riešenie, ktoré skutočne bude zodpovedať vytváranej rezerve v zdravotných poisťovniach, určite budeme hľadať spôsob, ako túto rezervu čo najspravodlivejšie do systému dostať, aby bolo vykryté prechodné obdobie," konštatovala.