Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. jún 2023Meniny má Stanislava
< sekcia Slovensko

Káčer: Benešove dekréty Slovensko nijako neuplatňuje

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer poskytuje vyhlásenie k incidentu v Poľsku pred 118. zasadnutím vlády SR v Bratislave v stredu 16. novembra 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

Káčer tak reagoval na novinársku otázku súvisiacu s minulotýždňovým nepodpísaním zápisnice o rokovaní zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Benešove dekréty sú súčasťou právneho poriadku Slovenskej aj Českej republiky, neboli nikdy zrušené, ale štát ich neuplatňuje nijakým novým spôsobom, ani spôsobom, akým by boli bývali kedykoľvek historicky uplatňované. Vyhlásil to v pondelok v Bratislave minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer po schôdzke s maďarským ministrom zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péterom Szijjártóom, informuje TASR.

"Slovenská vláda nič na základe Benešových dekrétov dnes neberie, dochádza k výkupom pozemkov pre diaľnicu. Niekoľko desiatok občianskych sporov v prípade týchto pozemkov je záležitosťou nezávislých súdov a nie štátu," zdôraznil slovenský minister.

Káčer tak reagoval na novinársku otázku súvisiacu s minulotýždňovým nepodpísaním zápisnice o rokovaní zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín, pretože strany sa nedohodli na otázke Benešových dekrétov.

"Zmiešaná komisia sa zasekla na téme dekrétov. Maďarská strana naliehala, aby jedna stať bola venovaná Benešovým dekrétom a konkrétnym úlohám pre Slovensko. Maďarská strana trvala na tom a odmietla podpísať zápisnicu," povedal 2. decembra šéf slovenskej diplomacie.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)