Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Slovensko

Káčer v Paríži: S Francúzskom chceme prehĺbiť i energetickú spoluprácu

Dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Foto: TASR - Michal Svítok

V Paríži rokoval Káčer aj s diplomatickým poradcom francúzskeho prezidenta Emmanuelom Bonnom.

Paríž/Bratislava 4. mája (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer rokoval vo štvrtok v Paríži s francúzskou ministerkou pre Európu a zahraničné veci Catherinou Colonnovou. Zhodnotili slovensko-francúzske bilaterálne vzťahy 30 rokov po ich nadviazaní, hovorili o možnostiach rozvoja spolupráce, európskej strategickej autonómii aj ruskej agresii proti Ukrajine. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"Máme záujem o užšiu spoluprácu v zelenej ekonomike, priemysle, obchode či výskume, ale predovšetkým v energetickom sektore s dôrazom na posilnenie úlohy jadrovej energie pri dosahovaní energetickej bezpečnosti v Európe. Táto potreba pramení v úsilí spoločne budovať európsku strategickú autonómiu, a to jednak na poli hospodárskej bezpečnosti, ako aj v obrannej spôsobilosti," uviedol Káčer.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň zdôraznil potrebu pokračovať v politickej, humanitárnej, ekonomickej a vojenskej podpore Ukrajiny, ktorá je jedným zo symbolov spolupráce členských krajín Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Ocenil francúzsky príspevok pri pomoci Ukrajine v jej boji za nezávislosť a územnú celistvosť.

V Paríži rokoval Káčer aj s diplomatickým poradcom francúzskeho prezidenta Emmanuelom Bonnom. Diskutovali o strategickom partnerstve medzi Slovenskom a Francúzskom, politike rozširovania EÚ a venovali sa aj otázke budovania francúzskeho projektu Európskeho politického spoločenstva ako nástroja na upevňovanie vzťahov so susediacimi štátmi a posilnenie európskej identity.

V rámci pracovnej návštevy Francúzska si šéf slovenskej diplomacie pri soche generála Milana Rastislava Štefánika v parku pod observatóriom v Meudone pripomenul 104. výročie tragického úmrtia jednej z najvýraznejších osobností moderných slovenských dejín. Politický i osobný život politika, vojaka, vedca a diplomata M. R. Štefánika, ktorý patril medzi zakladateľov Československa, je úzko spojený práve s Francúzskom.