Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Slovensko

Kandidátne listiny do eurovolieb majú strany podať do 10. marca

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Za europoslanca môže byť zvolený občan SR, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území SR.

Bratislava 13. februára (TASR) - Politické strany alebo koalície môžu podávať kandidátne listiny do volieb do Európskeho parlamentu (EP) najneskôr 10. marca do polnoci. Informuje o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe. Voľby do EP sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna.

"Politická strana alebo koalícia môže na kandidátnej listine uviesť najviac 15 kandidátov," priblížilo MV. Kandidátnu listinu môže podať politická strana, ktorá je registrovaná. Kandidátku treba podať zapisovateľovi Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Strany potrebujú tiež zaplatiť volebnú kauciu vo výške 1700 eur. Pri podaní kandidátky treba odovzdať aj potvrdenie o uhradení kaucie.

Za europoslanca môže byť zvolený občan SR, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území SR. Kandidovať môže aj občan iného členského štátu EÚ, ktorý má najneskôr v deň konania volieb 21 rokov, nebol zbavený práva byť volený v členskom štáte EÚ, ktorého je štátnym občanom, a má na území SR trvalý pobyt. Kandidovať za europoslanca v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte EÚ.

Slováci budú 8. júna voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie.