Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Slovensko

V Karáčoniho paláci by mala vzniknúť škola a škôlka

Na archívnej snímke budova Karáčoniho paláca. Foto: TASR Jaroslav Novák

Škola i škôlka má byť zaradené do siete školských zariadení, z väčšej časti tak má byť financovaná z podielových daní.

Bratislava 20. júla (TASR) – V zrekonštruovanej budove Karáčoniho paláca na Štefánikovej ulici v susedstve Prezidentského paláca v Bratislave by mala vzniknúť škola a škôlka pre deti štátnych zamestnancov. Na niekoľkomiliónový projekt pod názvom Spojená škola Novej generácie chce Úrad vlády (ÚV) SR ako predkladateľ návrhu čerpať aj prostriedky z plánu obnovy.

Podľa spresnení v materiáli, predloženom do medzirezortného pripomienkového konania, majú v Karáčoniho paláci, historickej budove z konca 19. storočia, vzniknúť po nevyhnutnej rekonštrukcii štyri až osem tried prvého stupňa základnej školy a štyri až päť tried materskej školy, v oboch prípadoch by malo ísť o kapacitu mierne prekračujúcu 100 miest. Školské zariadenia majú podľa predloženého materiálu slúžiť deťom rodičov, ktorí sú zamestnancami Úradu vlády SR, Prezidentského paláca, ministerstiev financií, dopravy i zahraničných vecí a tiež Národnej banky Slovenska a bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. "Benefit mladým štátnym zamestnancom bude stabilizujúcim faktorom na udržanie šikovných mladých ľudí vo verejnej správe,“ vysvetľuje význam projektu ÚV v predkladacej správe.

Úrad opisuje v návrhu nevyhnutnú rekonštrukciu objektu, ktorá má zachovať historický vzhľad, odhadom sú kalkulované aj náklady na ne. "Keďže celková plocha priestorov je 1800 štvorcových metrov, vychádzajú celkové náklady na búracie práce, izoláciu proti vlhkosti, rekonštrukciu i zateplenie podkrovia na 3.900.000 eur. Plánuje sa aj vybudovanie novej efektívnej vykurovacej sústavy a zateplenia na ušetrenie vykurovacích nákladov," uvádza ÚV s tým, že potrebné zdroje by mal poskytnúť plán obnovy. Ďalší približne jeden milión eur má stáť aj výstavba nových objektov na terase - jedáleň s kuchyňou, telocvičňa i obnova oporného múra. Predpokladá sa, že niekoľko stotisíc eur vyjde aj inžiniering, projektová príprava a stavebný dozor.

Škola i škôlka má byť zaradené do siete školských zariadení, z väčšej časti tak má byť financovaná z podielových daní.