< sekcia Slovensko

V SR zatiaľ koronavírus nepotvrdili, robia sa preventívne opatrenia

Ilustračné foto. Foto: TASR - Roman Hanc

V banskobystrickej nemocnici už predtým, 25. februára, hospitalizovali mladú ženu zo Zvolena s podozrením na toto nákazlivé ochorenie, ktorá pricestovala z Talianska.

Banská Bystrica 5. marca (TASR) – U dvoch z piatich osôb, ktoré v týchto dňoch prijali na oddelenie infektológie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici s podozrením na nový koronavírus, sú výsledky negatívne. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje. U ďalších troch výsledky testov zatiaľ nie sú známe.

V banskobystrickej nemocnici už predtým, 25. februára, hospitalizovali mladú ženu zo Zvolena s podozrením na toto nákazlivé ochorenie, ktorá pricestovala z Talianska. Jej výsledky boli negatívne rovnako ako v prvých dvoch prípadoch zo začiatku februára, keď na oddelenie infektológie za prísnych bezpečnostných opatrení priviezli z Prahy dvoch Slovákov. Prileteli spoločne s piatimi Čechmi francúzskym špeciálom z čínskeho mesta Wu-chan, uzavretého epicentra šírenia nového koronavírusu.

"V súvislosti s aktuálnou situáciou okolo ochorenia COVID-19 informujeme, že doteraz u žiadnych pacientov hospitalizovaných na našom oddelení infektológie nebolo ochorenie potvrdené,"
zdôraznila Maťašeje.

Dvoch slovenských občanov, u ktorých je podozrenie na koronavírus a boli evakuovaní z čínskeho Wu - Chanu, priviezli do Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde budú absolvovať karanténu. V Banskej Bystrici 3. februára 2020.
Foto: TASR - Ján Krošlák


Rezort zdravotníctva: Na Slovensku bolo negatívnych 306 vzoriek testovaných na koronavírus


Už 306 vzoriek, ktoré na Slovensku testovali na ochorenie COVID-19, je negatívnych. Na Slovensku tak doteraz nový koronavírus nebol potvrdený. Vo štvrtok poobede o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky. Typickými príznakmi sú teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza dva až 14 dní, priemerne šesť dní.

Vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) ako prevenciu odporúčajú pravidelne si umývať ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom, nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky, dbať na čistenie dotykových povrchov, ako sú kľučky, mobily, stôl a podobne. Tiež zbytočne nepodávať ruky a vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu. Virológovia odporúčajú vyhýbať sa cestovaniu, ak to nie je nevyhnutné.

D.Saková: Na hraniciach cez víkend spomalia autá, budú informovať o koronavíruse


Od piatku (6. 3.) do nedele (8. 3.) budú na štátnych hraniciach opäť spomaľovať dopravu, aby cestujúcich prichádzajúcich z Rakúska či Talianska preventívne informovali o tom, čo robiť, ak by sa u nich začali prejavovať symptómy, naznačujúce riziko infekcie koronavírusom. Po štvrtkovom rokovaní vlády SR to uviedla ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD).

Potvrdila, že naďalej sa vykonávajú kontroly na letiskách. Ocenila prácu ústredného krízového štábu, ktorý zriadili na základe uznesenia Bezpečnostnej rady SR na konci februára. "Jediný problém, ktorý sa rieši, je zabezpečenie materiálno-technických prostriedkov pre Správu štátnych hmotných rezerv SR, aj v tomto prípade však vláda urobila potrebné kroky. Všetky procesné kroky riešime, štáb pracuje komplexne a širokospektrálne," uviedla Saková.

Karanténa nie je považovaná za ochorenie, preto nie je poistením krytá


Liečebné náklady vzniknuté v dôsledku vírusového ochorenia COVID-19 v zahraničí sú kryté cestovným poistením. Výnimkou je prípad, ak poistený navštívi štát alebo lokalitu, ktoré boli štátnymi orgánmi oficiálne označené ako štáty alebo lokality s epidémiou, alebo tam bola Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vyhlásená pandémia, do ktorých sa odporúča zvážiť cestu, prípadne sa neodporúča cestovať. Vtedy má poisťovňa právo poistné plnenie zamietnuť.

"Ak ale poistený vycestuje do lokality, kde pred vycestovaním nebola vyhlásená epidémia koronavírusu alebo nebolo vydané varovanie oficiálnych štátnych orgánov, aby cestujúci zvážili cestu alebo necestovali do tejto lokality, alebo odporúča lokalitu opustiť a cestujúci sa nakazí koronavírusom, poisťovňa mu tieto liečebné náklady preplatí," vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Takisto, ak poistený vycestuje do krajiny, do ktorej sa pre koronavírus neodporúča cestovať a liečebné náklady vzniknú z akéhokoľvek iného dôvodu, ktorý z poistenia nie je vylúčený, napríklad si klient zlomí nohu alebo potrebuje urgentnú operáciu slepého čreva, cestovné poistenie toto riziko kryje.

"Ak ste si dávnejšie kúpili zájazd do krajiny, ktorá je aktuálne zasiahnutá koronavírusom, alebo je tam vyhlásená epidémia alebo pandémia, poistenie storna zájazdu nekryje zrušenie cesty z dôvodu epidémie či pandémie. Poistenie storna zájazdu kryje výlučne živelné udalosti, vojnové udalosti alebo teroristický čin," uvádza hovorkyňa.

V prípade, ak zájazd alebo cestovnú službu zruší jeho poskytovateľ, napríklad cestovná kancelária alebo letecká spoločnosť, je tento povinný vrátiť klientovi uhradenú sumu za zájazd alebo cestovnú službu.

Predčasný návrat na Slovensko je v rámci doplnkových asistenčných služieb krytý aj v dôsledku epidémie alebo pandémie, ktorá znemožnila alebo výrazne obmedzila jeho zotrvanie v mieste pobytu, pokiaľ boli oficiálne vyhlásené štátnymi orgánmi alebo WHO.

Karanténa nie je považovaná za ochorenie, preto nie je poistením krytá. "Pri karanténe osoba nie je hospitalizovaná v dôsledku náhleho zhoršenia zdravotného stavu a po ukončení karantény nemá žiadnu lekársku správu, na základe ktorej by poisťovňa mohla uhradiť liečbu. Prípadné náklady, ktoré pri karanténe vzniknú, napríklad za ubytovanie či stravu, nie sú liečebnými nákladmi, a teda nie sú poistením kryté," uzatvára Muthová.V krompašskej nemocnici platí zákaz návštev až do odvolania


V krompašskej nemocnici bude od piatka (6. 3.) platiť zákaz návštev. Hovorkyňa Agel SK Martina Pavliková uviedla, že sa tak deje na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi.

„Dôvodom je pretrvávajúci výskyt chorobnosti na respiračné ochorenia a chrípku. Zákaz platí na všetkých oddeleniach až do odvolania,“ upozornila Pavliková. Dodala, že opätovne vyhlásili zákaz návštev aj v kežmarskej nemocnici, v Levoči zatiaľ k takémuto opatreniu pristúpiť nemuseli.

Aktuálne stále platí zákaz návštev aj v ďalších nemocniciach na Spiši, konkrétne v Poprade a v Starej Ľubovni. „Stále máme nad 2000 nových prípadov ochorenia za týždeň na 100.000 obyvateľov. Opatrenie platí aj v súvislosti s výskytom koronavírusu. Je však tlak od pacientov, aby sme to zrušili, takže pokiaľ sa po prázdninách zníži počet nových prípadov ochorenia na chrípku a respiračné ochorenia, prispôsobíme sa tomu,“ uviedol pre TASR riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský.

V nemocnici v Spišskej Novej Vsi zatiaľ nebolo nutné vyhlásiť zákaz návštev.

Opatrenia proti koronavírusu v Košickom kraji zahŕňajú školy, dopravu či sociálne služby


Košický samosprávny kraj (KSK) prijal v súvislosti s hrozbou nového koronavírusu viaceré preventívne opatrenia. Zahŕňajú obmedzenia návštev v zariadeniach sociálnych služieb, dezinfekciu autobusov v prímestskej autobusovej doprave i zvýšenú dezinfekciu v školách a kultúrnych zariadeniach. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Zamestnanci Úradu KSK a organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja si po návšteve Talianska alebo Číny budú povinne čerpať dovolenku v rozsahu dva týždne. Túto povinnosť nariadil predseda KSK Rastislav Trnka v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu. "Opatrenie sa týka zamestnancov Úradu KSK a župných organizácií, ktorí spomínané rizikové krajiny navštívili v predchádzajúcich dvoch týždňoch alebo sa do týchto krajín chystajú v najbližších dňoch. Pokyn platí od 28. februára 2020 do odvolania," uviedla Terezková. Predseda kraja zároveň odporučil zvážiť podobný postup aj pri návšteve iných krajín, v ktorých bolo potvrdené zdravotné riziko tohto vírusu. V prípade, ak bude potvrdený výskyt koronavírusu aj na Slovensku, kraj obmedzí návštevy na Úrade KSK a každému bude pri vstupe do hlavnej budovy meraná telesná teplota.

"Stredné školy a školské zariadenia, ktorých zriaďovateľom je kraj, budú vybavené bezdotykovými dávkovačmi dezinfekčných prostriedkov. Umiestnia ich pri vstupoch do škôl aj v školských jedálňach. Žiakom, ktorí sa vrátili z oblastí s potvrdeným výskytom vírusu, sa odporúča sledovať ich zdravotný stav v domácom prostredí. V zmysle pokynu hlavného hygienika SR odporúčame zvážiť nevyhnutnosť cestovania do rizikových oblastí," informovala hovorkyňa.

Opatrenia prijali aj zmluvní dopravcovia Košického kraja, spoločnosti Arriva Michalovce a eurobus. Každý autobus je denne po ukončení prevádzky dôkladne vyčistený dezinfekčnými prostriedkami, spoločnosť Arriva čistí vozidlá aj ozónom. Vodiči boli informovaní o preventívnych opatreniach proti šíreniu vírusov a v autobusoch majú k dispozícii dezinfekčné prostriedky na čistenie rúk.

Bezdotykové dávkovače dezinfekčných prostriedkov pribudnú aj pri vstupoch do krajských kultúrnych zariadení - múzeí, galérií, knižníc či divadiel. Organizácie majú povinnosť zabezpečiť dezinfekciu kľučiek, zábradlí aj výťahov.

"Krajské domovy sociálnych služieb a špecializované sociálne zariadenia sa riadia sprísneným hygienicko-epidemiologickým režimom. Až do odvolania sú povinné zvýšiť frekvenciu dezinfekcie priestorov a odporúčame obmedziť pohyb návštevníkov," doplnila Terezková.

Lekárska fakulta UK prerušila do pondelka výučbu z preventívnych dôvodov


Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Juraj Šteňo nariadil vo štvrtok z preventívnych dôvodov prerušiť výučbu do pondelka (9. 3.). Reagoval tak na prípad zahraničného študenta s príznakmi infekčného ochorenia. TASR o tom informovala hovorkyňa UK v Bratislave Lenka Miller.

"Vzhľadom na výskyt koronavírusu v ostatných krajinách berie Univerzita Komenského situáciu vážne, a preto pre istotu prijíma toto opatrenie s cieľom predísť aj najmenším pochybnostiam," uviedla Miller.

Na zlepšenie prevencie a ochranu zdravia prijala Univerzita Komenského viacero opatrení. "V spoločných priestoroch, v sociálnych zariadeniach vrátane priestoru pred učebňami a na internátoch umiestnila dezinfekčné prostriedky, zvýšila mieru dezinfekcie priestorov a umiestnila informačné letáky o spôsoboch zníženia rizika nákazy," dodala hovorkyňa.

SAD Žilina preventívne vydezinfikuje 300 autobusov


Spoločnosť SAD Žilina preventívne vydezinfikuje takmer 300 autobusov mestskej a prímestskej dopravy v Žilinskom kraji. Prvá etapa dezinfekcie, ktorá má znížiť riziko šírenia koronavírusu, sa uskutoční v piatok (6. 3.) v Martine a na budúci týždeň v Čadci a v Žiline. TASR o tom informovala hovorkyňa SAD Žilina Ivana Strelcová.

"Dezinfekcia bude vykonaná metódou elektrostatického postrekovania. Do vnútorných priestorov autobusov sa rozpráši elektrostatický roztok, ktorý má oproti iným bežne používaným dezinfekciám v autobusoch lepšiu priľnavosť kvapaliny k povrchu. Dôvodom, prečo sa spoločnosť rozhodla práve pre túto metódu dezinfekcie, je, že sa považuje za vysoko a dlhodobo účinnú a zabráni najmä šíreniu nebezpečných vírusových ochorení, baktérií či chrípkovej epidémii," uviedla hovorkyňa SAD Žilina.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/Erika Ďurčová


Doplnila, že dezinfekciu autobusov zabezpečí externá spoločnosť v čase "prestoja" vozidiel, teda nijako nenaruší bežnú prevádzku. "Dôkladná dezinfekcia v jednom autobuse potrvá približne do 30 minút. Mimoriadne dezinfikovaných bude 94 autobusov v martinskej prevádzke, 73 autobusov v čadčianskej prevádzke a 130 autobusov v žilinskej prevádzke. Pravidelné čistenie autobusov sa vykonáva v dvojmesačnom intervale – ide o kompletné ručné čistenie autobusov i dezinfekciu," dodala Strelcová.

"V súvislosti s preventívnymi opatreniami pred koronavírusom spoločnosť SAD Žilina v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom informuje cestujúcich, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu tejto infekcie prostredníctvom LCD obrazoviek a wifi v autobusoch," podotkla hovorkyňa SAD Žilina.

Zamestnancov, ktorí denne prichádzajú do kontaktu s cestujúcou verejnosťou (vodiči a pracovníci klientskych centier) vybavia antibakteriálnymi a dezinfekčnými gélmi na ruky. "V týchto podmienkach budú pre nich predstavovať hlavné preventívne opatrenie proti nákaze koronavírusom. Upozorňujeme, že v prípade, ak máte podozrenie na príznaky ochorenia koronavírusom, je potrebné sa vyhnúť cestovaniu v hromadnej doprave a vyhľadať včas lekársku starostlivosť," uzavrela Strelcová.

Sociálna poisťovňa zavádza preventívne opatrenia proti koronavírusu


Sociálna poisťovňa upozorňuje poistencov na zavedenie preventívnych opatrení súvisiacich s narastajúcim rizikom výskytu akútneho respiračného syndrómu spôsobeného novým kmeňom koronavírusu na území SR.

Preventívne opatrenia, ako informovala poisťovňa, sa dotknú tých poistencov, ktorí sú predvolaní na lekársku prehliadku v rámci posudzovania ich zdravotného stavu a budú mať prejavy akútneho infekčného ochorenia. Posudkoví lekári ich v takýchto prípadoch nebudú posudzovať a odporúčajú im objednať si v príslušnej pobočke nový termín lekárskej prehliadky.

Ak v termíne, na ktorý bol klient už predvolaný do Sociálnej poisťovne, bude mať prejavy takéhoto ochorenia, je potrebné bezodkladne telefonicky kontaktovať posudkového lekára a stanoviť si nový termín posúdenia zdravotného stavu. Ak sa napriek tomu klient k posudkovému lekárovi dostaví, posúdenie jeho zdravotného stavu nebude môcť byť realizované. Sociálna poisťovňa preto prosí poistencov o pochopenie a rešpektovanie spoločného záujmu – chrániť verejné zdravie všetkých zúčastnených vrátane širokej verejnosti.

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici prijala preventívne opatrenia na zabránenie možnému šíreniu ochorenia


Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Banskej Bystrici prijala preventívne opatrenia na zabránenie možnému šíreniu ochorenia vyvolaného novým koronavírusom. ŠVK o tom informuje na svojej webovej stránke.

Vyzýva návštevníkov, aby knižnicu nenavštevovali a nezúčastňovali sa na jej podujatiach, ktoré organizuje, v prípade, že v posledných 14 dňoch sa vrátili z krajiny s potvrdeným výskytom koronavírusu, boli v kontakte s osobami, u ktorých sa ochorenie potvrdilo, prípadne sa u nich objavili príznaky ochorenia alebo boli v kontakte s ľuďmi, ktorí sa ocitli v karanténe, respektíve v nej boli oni sami.

Podľa riaditeľky ŠVK Blanky Snopkovej, ak takí ľudia mali vypožičané dokumenty z knižničného fondu ŠVK, nech ich telefonicky kontaktujú. Pokuty za oneskorené vrátenie kníh im nehrozia.

"V tomto prípade nevracajte vypožičané knihy. Vráťte ich až po odznení ochorenia alebo ukončení karantény. Pokuty za oneskorené vrátenie dokumentov nebudú v takých prípadoch účtované," zdôrazňuje banskobystrická ŠVK. Zároveň pripomína opatrenia a pokyny hlavného hygienika SR, ktoré sú zverejnené na www.uvzsr.sk.

Upozornenie prichádza práve počas Týždňa slovenských knižníc, keď ŠVK, Verejná knižnica Mikuláša Kováča a Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici až do 8. marca pripravili pre čitateľskú verejnosť bohatý celotýždňový program.

Lekárska fakulta UPJŠ prijala preventívne opatrenia pre koronavírus


Preventívne opatrenia v súvislosti s hrozbou nového koronavírusu - COVID-19 prijala aj Lekárska fakulta Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach. Zvýšila hygienický štandard upratovania a na frekventovaných miestach umiestnili viac dávkovačov na dezinfekčné prostriedky. Ako TASR informovala hovorkyňa fakulty Jaroslava Oravcová, UPJŠ navštevuje viac ako 1400 zahraničných študentov, prevažne študujú na lekárskej fakulte.

Opatrenia prijali v súvislosti s väčším pohybom slovenských študentov na zahraničných univerzitách a príchodom zahraničných študentov na UPJŠ z dôvodu študentskej mobility, hlavne v rámci programu Erasmus+. Odporúčania sa týkajú rôznych skupín študentov a zamestnancov cestujúcich do zahraničia. Na Slovensku koronavírus doteraz nebol potvrdený. „Každý človek s prejavmi respiračného ochorenia a súčasnou pozitívnou cestovateľskou anamnézou do niektorej z krajín, kde sa už koronavírus vyskytol, má ostať izolovaný doma, alebo nosiť účinnú respiračnú masku, aby sa tak predišlo rozšíreniu vírusov do okolia,“ povedal infektológ z Lekárskej fakulty UPJŠ Pavol Jarčuška.

Okrem informačných materiálov vedenie fakulty tiež rozhodlo, že v dôsledku aktuálnej situácie všetky prichádzajúce žiadosti v rámci programu Erasmus budú posudzované individuálne s ohľadom na krajinu žiadateľa.

Ako povedal dekan LF UPJŠ Daniel Pella, v súvislosti s hrozbou nákazy sa stretávajú s rôznymi reakciami študentov. „Väčšina z nich je pokojná, keďže u mladšej generácie je úmrtnosť na tento koronavírus minimálna, no zaznamenali sme pochopiteľne aj isté obavy. Všetkým študentom a zamestnancom odporúčame starostlivo zvážiť v tomto období všetky cesty do zahraničia, a to nielen pracovné, ale aj súkromné, a obozretnosť pri prípadnom príchode z krajín s potvrdeným výskytom vírusu,“ uviedol. Ďalšie opatrenia zo strany fakulty budú podľa neho závisieť od vývoja situácie.

Infektológ Jarčuška pripomenul, že ich majú prinášať epidemiológovia a diagnostickí i klinickí pracovníci, ktorých úlohou je zabezpečovať komplexný manažment pacientov po prepuknutí ochorenia. „Žiadna panika ani významná ‚ľudová‘ tvorivosť nie sú namieste," povedal s tým, že na sociálnych sieťach sa objavili rôzne nepravdivé tvrdenia súvisiace s novým koronavírusom. „Preto apelujem na zdravý rozum a odporúčam občanom v súvislosti s prevenciou počúvať predovšetkým štátne a verejné autority,“ dodal. Podľa jeho slov nie je namieste ani nadmerné vykupovanie trvanlivých potravín.