Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. september 2023Meniny má Ľuboš aj Ľubor
< sekcia Slovensko

Karas: Zmenou Trestného zákona by sa mala vláda zaoberať o týždeň

Na snímke dočasne poverený minister spravodlivosti SR Viliam Karas. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Text návrhu je z pohľadu rezortu uzavretý, drobné zmeny môžu byť ešte podľa neho urobené na rokovaní vlády. Po schválení kabinetom pôjde novela do parlamentu, minister verí, že aj tam úspešne prejde.

Košice 16. marca (TASR) - Návrhom rozsiahlej novely Trestného zákona by sa mal vládny kabinet zaoberať na budúci týždeň. Pre TASR to uviedol dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas. Pripomenul, že táto novela sa netýka aktuálne diskutovanej témy trestnoprávnej zodpovednosti riaditeľov nemocníc za nedostatok zdravotníkov.

"My sme ako ministerstvo ukončili medzirezortné pripomienkové konanie a zároveň aj vyhodnotenie všetkých rozporových pripomienok s expertnými skupinami, ktorých sme mali desať, kde pracovalo viac ako 120 expertov z oblasti trestného práva. Proces máme ukončený, prešli sme legislatívnou radou vlády a plánujeme v budúcom týždni v stredu (22. 3.) materiál prerokovať na vláde," uviedol Karas. Text návrhu je z pohľadu rezortu uzavretý, drobné zmeny môžu byť ešte podľa neho urobené na rokovaní vlády. Po schválení kabinetom pôjde novela do parlamentu, minister verí, že aj tam úspešne prejde.

Šéf rezortu sa vo štvrtok na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach zúčastnil na podujatí venovanom prezentácii návrhu novely Trestného zákona pre širšiu odbornú obec. Podobné podujatie je plánované budúci štvrtok (23. 3.) v Banskej Bystrici a ďalší týždeň na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. "Všade pozývame na tieto prezentácie celú odbornú obec, prokuratúru, súdy, príslušníkov Policajného zboru, samozrejme, študentov, akademickú obec, ako aj advokátov, obhajcov, ktorých sa taktiež dotknú navrhované zmeny," povedal Karas.

Ide o najväčšiu novelu Trestného zákona od rekodifikácie v roku 2005. Okrem iného kladie dôraz na tzv. restoratívnu justíciu, ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog či na harmonizáciu trestných sadzieb.