< sekcia Slovensko

Peter Kažimír: Téma zrušenia 14. platov sudcov nie je aktuálna

Peter Kažimír Foto: TASR

Kažimír dnes nechcel vylúčiť ani potvrdiť, či bude jeho zámerom šetriť na 14. platoch sudcov a prokurátorov.

Bratislava 3. júla (TASR) - Možnosť zobrať sudcom a prokurátorom 14. plat nie je témou týchto dní, môže však byť predmetom rokovaní pri diskusiách o ďalšom šetrení v štátnom rozpočte. Po dnešnom zasadnutí vlády to potvrdili ministri financií aj spravodlivosti Peter Kažimír (Smer-SD) a Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Informáciu, že rezort financií uvažuje aj nad takouto možnosťou, priniesli dnešné Hospodárske noviny.

"Špekulujete, táto téma momentálne nie je na stole a nie som ju schopný riešiť sám bez súčinnosti rezortu spravodlivosti a podpory vlády," reagoval na otázky novinárov Kažimír. "Dnes to nebolo témou. Predpokladám, že to bude témou, keď sa budeme baviť o návrhu štátneho rozpočtu," doplnil Borec s tým, že z právneho hľadiska by takáto možnosť podľa neho bola priechodná.

Upozornil však, že plat sudcov je ich jediný zdroj príjmov, keďže na rozdiel napríklad od poslancov nesmú podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť. Ministerstvo spravodlivosti je navyše podľa svojho šéfa dlhodobo podfinancovaným rezortom, nesúhlasí preto s akýmkoľvek ďalším šetrením v jeho rozpočte. "Samozrejme, k niečomu bude musieť prísť, to je jasné," pripustil.

Kažimír sa presne nevyjadril

Kažimír dnes nechcel vylúčiť ani potvrdiť, či bude jeho zámerom šetriť na 14. platoch sudcov a prokurátorov. Pripustil len, že ako každý minister financií má na stole permanentne zoznam 30 až 40 opatrení, ktoré prichádzajú teoreticky do úvahy pri hľadaní úspor v rozpočte.

"Nech tu sedí akákoľvek vláda, má povinnosť sa nad nimi zamyslieť. Výsledkom budú konkrétne opatrenia, o ktorých sa dozviete, keď vstúpia do legislatívneho procesu alebo keď odprezentujeme balík opatrení z hľadiska dopadov na rozpočet," avizoval Kažimír a upozornil, že vzhľadom na očakávané výpadky príjmov nebude možné bez zásadného šetrenia vo verejnej správe postaviť rozpočet na budúci rok.

Javorčíková: Na odobratie platov sudcom nie sú objektívne podmienky

V súčasnosti nie sú splnené ekonomické ukazovatele, ktoré by objektívne umožňovali siahnuť sudcom na plat. Slovensko je na tom v ekonomickom raste najlepšie zo všetkých krajín V4 a lepšie ako Francúzsko či Nemecko. V reakcii na úvahy o možnom zrušení 14. platov sudcov to vyhlásila prezidentka združenia Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ) Katarína Javorčíková.

Pripomenula, že podľa nálezu Ústavného súdu (ÚS) SR by mal byť plat sudcu stabilnou a nemanipulovateľnou veličinou, a nie pohyblivým faktorom, s ktorým môže kalkulovať aktuálne vládne zoskupenie. "Zásahy zákonodarcu do oblasti materiálneho zabezpečenia sudcov, za ktoré možno považovať aj platové reštrikcie, resp. zmrazenie platov, či odopieranie zákonom ustanovenej zložky platu, narúšajú právnu istotu sudcov," konštatuje v stanovisku ZOJ.

Medzinárodné štandardy na nezávislosť súdnej moci v demokratických krajinách pripúšťajú podľa Javorčíkovej odobrať sudcom už raz priznané platové náležitosti inak ako z disciplinárnych dôvodov len za výnimočnej ekonomickej situácie štátu, ktorá objektívne neumožňuje udržateľnosť verejných financií a postihuje všetky kategórie obyvateľstva.

Javorčíková argumentuje, že ak spoločnosť pripustí voľnú manipuláciu výkonnej moci s hmotným zabezpečením sudcov kedykoľvek jej to vyhovuje, nezávislosť súdnej moci bude len na papieri. "Sudcovia budú rozhodovať spory, účastníkom ktorých je proti občanovi štát s vedomím, že ak rozhodnú v neprospech štátu, môže sa to kedykoľvek prejaviť na výške ich platu," upozorňuje.

Informáciu o tom, že rezort financií kvôli úsporám v rozpočte uvažuje nad možnosťou zrušiť 14. platy sudcom a prokurátorom, priniesli dnešné Hospodárske noviny. Podľa ministrov financií aj spravodlivosti Petra Kažimíra (Smer-SD) a Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD) nejde o tému týchto dní, môže však byť predmetom rokovaní pri diskusiách o ďalšom šetrení v štátnom rozpočte.