< sekcia Slovensko

K. Cséfalvayová: Brexit je ako príbeh kabáta so zle zapnutým gombíkom

Na archívnej snímke Katarína Cséfalvayová. Foto: TASR - Marko Erd

Britská premiérka Theresa Mayová dá na budúci týždeň tretíkrát poslancom parlamentu hlasovať o upravenej dohode o brexite, ktorú vyrokoval Londýn s Bruselom.

Bratislava 15. marca (TASR) - Brexit pripomína príbeh kabáta so zle zapnutým prvým gombíkom, s ktorým si premiérka Theresa Mayová ani britský parlament nevedia rady. Pre TASR to uviedla predsedníčka Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

"Iniciátori tejto nezmyselnej avantúry sa kdesi zašili a ostatní síce dokážu presne pomenovať, čo nechcú, ale chýba konštruktívna väčšina, ktorá by sa dokázala zhodnúť na realizovateľnom pláne," tvrdí. Cséfalvayová sa obáva, že konštruktívnej vôle nebude viac ani pri aktuálnom zložení parlamentu, a to ani v prípade odkladu termínu brexitu.

Náhradný člen Výboru NR SR pre európske záležitosti Eduard Heger (OĽaNO) bol tento týždeň v Londýne osobne ako súčasť parlamentnej delegácie. "Samotní Briti hodnotia situáciu ako historickú, lebo takúto roztrieštenosť ešte nezažili. Nikto si netrúfa povedať, ako to dopadne. Mayová bojuje o záchranu aj svojej stoličky, je na ňu silný tlak aj zo strany konzervatívcov, aby odstúpila. Ona sa snaží získať čas," opisuje situáciu Heger.

On sám si myslí, že Veľká Británia by mala dostať možnosť odkladu brexitu. "Myslím si, že čas by dostať mali. Potrebujeme im podať pomocnú ruku a nájsť s nimi to riešenie. Pre nás je Británia dôležitý partner, máme tam veľmi veľa ľudí. Tvrdý brexit by bol pre nás veľkou pohromou, boli by sme jedna z najpostihnutejších ekonomík v rámci EÚ. Ak teda odídu, tak s dohodou," uzavrel Heger.

Britská premiérka Theresa Mayová dá na budúci týždeň tretíkrát poslancom parlamentu hlasovať o upravenej dohode o brexite, ktorú vyrokoval Londýn s Bruselom. Po tom, ako britský parlament vo štvrtok (14. 3.) odsúhlasil odklad brexitu z 29. marca na 30. júna, Mayová predloží dohodu o brexite poslancom znova. Najneskôr to musí urobiť do stredy 20. marca.

Dohoda má zaručiť hladký odchod Británie z EÚ a po ňom bude nasledovať prechodné obdobie, ktoré môže trvať až do konca roka 2022, teda do nasledujúcich všeobecných volieb v ostrovnej krajine, pripomenula v piatok tlačová agentúra AFP.

Dohodu o brexite, ktorá má 585 strán, britskí poslanci prevažnou väčšinou hlasov už odmietli dvakrát - hlasovaním v januári a znova v utorok 12. marca. Avšak britská vláda dúfa, že blížiaci sa stanovený konečný termín vystúpenia z EÚ presvedčí mnohých poslancov, aby zmenili názor na brexitovú dohodu.

Minister David Lidington vyhlásil, že v Európe sú "už naozaj netrpezliví" a ak poslanci dohodu neschvália, EÚ sa bude snažiť o odklad dlhý viac ako rok. Predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že lídri EÚ by mali byť otvorení voči dlhému odkladu, "ak Británia dospeje k záveru, že si brexitovú stratégiu musí znovu premyslieť".

Akýkoľvek odklad brexitu si vyžaduje súhlas všetkých ostatných 27 členských štátov EÚ, zároveň si to vyžaduje aj rozhovory o prípadných podmienkach odkladu - to všetko sa musí uskutočniť pred budúcotýždňovým samitom EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok 21. marca, zdôraznil portál britskej stanice BBC.