Bratislava 18. februára (TASR) - Opozičné KDH kritizuje stredajšie rozhodnutie vlády o plošných kontrolách všetkých mimovládnych organizácií na Slovensku. Masívnym kontrolám nerozumie, hovorí, že všetky mimovládne neziskové organizácie, ktoré dostávajú peniaze zo štátneho rozpočtu, už kontrolám podliehajú. Masívne kontroly vníma ako krok autoritatívnej vlády. Hnutie zároveň avizuje, že kontroly bude sledovať, aby neboli zneužívané. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda KDH Marián Čaučík.
„Viac ako rok riešili, ako zatlačiť občiansku spoločnosť opäť do kúta. Ale aj tento krok, ktorý dnes vláda spravila, vnímame ako krok autoritatívnej vlády, ktorej vadia vo všeobecnosti mimovládne neziskové organizácie. Čo je obrovský nezmysel, pretože toto je to najlepšie, čo máme na Slovensku,“ skonštatoval Čaučík poukazujúc na ich význam a pomoc a suplovanie štátu v mnohých oblastiach.
Hnutiu sa nepozdáva ani fakt, že v čase tvrdej konsolidácie, v rámci ktorej boli aj opatrenia na zníženie stavov úradníkov, sa majú navýšiť kapacity pre kontroly neziskových organizácií aspoň o desať percent. KDH to označuje za „obrovský paradox“. Peniaze by podľa hnutia mali dať skôr napríklad na energopomoc, aby bola cielená. Rovnako by mala vláda radšej riešiť obrovské daňové úniky, ktoré si však nevšíma.
Hnutie tiež hovorí o vytváraní fiktívneho nepriateľa a vytváraní strachu a šikanovaní organizácií, ktorých pochybenia sú často len minimálne. Potvrdiť to mal aj nedávny audit, ktorý mali v parlamente, kde sa kontrolovali možné duplicitné dotácie rôznych organizácií. Vyvstáva pritom zároveň otázka, prečo sa tieto masívne kontroly majú zamerať len na mimovládne organizácie, nie na všetkých poberateľov financií zo štátneho rozpočtu. Hnutie krok vlády považuje za veľmi silný nástroj, ktorý nie je potrebný.
Štátne orgány v pôsobnosti ministerstiev vnútra, financií či práce a aj iné inštitúcie majú priebežne vykonávať kontroly mimovládnych neziskových organizácií. Zamerať sa majú predovšetkým na dodržiavanie zákonných podmienok ich fungovania. Vyplýva to z materiálu, ktorý vláda schválila v stredu. Vládny kabinet tým reagoval na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý podľa vlády zablokoval zvýšenie transparentnosti mimovládok.
Podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) chráni ÚS SR prostredníctvom rozhodnutia o protiústavnosti novely zákona o neziskových organizáciách mimovládky pred kontrolou. Vláda tak podľa neho využije dostupné nástroje na riadnu kontrolu. „Najväčšie nebezpečenstvo v tejto krajine predstavujú mimovládne organizácie, ktoré vykonávajú politickú činnosť, obdobnú politickým stranám, avšak bez akejkoľvek verejnej kontroly a bez akejkoľvek politickej zodpovednosti. Myslím si, že máme právo sa na to pozrieť,“ uviedol premiér.