Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. máj 2024Meniny má Iveta
< sekcia Slovensko

KDH postaví kandidáta na prezidenta, SaS by podporila Čaputovú

Na snímke predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský počas tlačovej konferencie po zasadnutí Celoslovenskej rady Kresťanskodemokratického hnutia k aktuálnemu postupu strany pred predčasnými parlamentnými voľbami 25. marca 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Sulík zároveň označil KDH za prijateľného partnera pre SaS, vie si predstaviť ich povolebnú spoluprácu.

Bratislava 2. apríla (TASR) - Mimoparlamentné KDH pripravuje vlastného kandidáta na prezidenta SR. Opozičná SaS by zrejme podporila súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú v prípade jej opätovnej kandidatúry. Vyplýva to z vyjadrení lídrov strán Milana Majerského (KDH) a Richarda Sulíka (SaS) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Sulík zároveň označil KDH za prijateľného partnera pre SaS, vie si predstaviť ich povolebnú spoluprácu. Potvrdil, že exminister zahraničných vecí Ivan Korčok dostal ponuku byť lídrom kandidátky SaS. Ak by považoval za vhodné byť aj predsedom strany, Sulík by s tým problém nemal.

Majerský ozrejmil, že KDH rokovalo s Kresťanskou úniou o možnostiach spolupráce. Napokon pôjdu podľa jeho slov každý vlastnou cestou. Dodal, že KDH s Kresťanskou úniou chcelo diskutovať o programe, no venovali sa najmä miestam na kandidátke.

KDH nateraz nechce podľa Majerského hovoriť, s kým by rado vládlo po voľbách alebo nie. Hnutie sa chce poctivo pripravovať na voľby a verí, že sa do parlamentu dostane. Majerský by považoval za dobré, keby KDH bolo pri zostavovaní vlády. Sulík rovnako verí, že SaS sa do parlamentu dostane. Liberáli podľa jeho slov urobia všetko pre to, aby vznikla nová pravicová vláda.

Čo sa týka úradníckej vlády, SaS by rešpektovala rozhodnutie prezidentky. Podľa Majerského ju mala vymenovať už po páde vlády. "Mala tlačiť na to, aby v čo najkratšom čase boli predčasné voľby," vyhlásil. Obaja by uvítali čo najskorší termín volieb. Sulík poznamenal, že pri hlasovaní o termíne rešpektovala SaS dohodu s bývalými partnermi.

Obaja odmietli návrh Igora Matoviča (OĽANO) vyplatiť odmenu za účasť vo voľbách. Sulík to naďalej považuje za hlúposť, SaS to nepodporí. Majerský poznamenal, že Slovensko potrebuje financie v rôznych iných oblastiach.

V otázke zákazu nedeľného predaja sa Majerský so Sulíkom nezhodli. Líder KDH je zástancom voľnej nedele. Tvrdí, že tržby obchodníkov neklesnú, len sa rozložia v týždni. Uprednostnil by celospoločenskú dohodu. Šéf liberálov, naopak, hovorí o poklese tržieb a nižších zárobkoch po strate príplatku za nedeľu.

Pri pláne obnovy vidia obaja problém v zdravotníctve. Očakávajú, že financie nevyčerpáme. Sulík tvrdí, že projekt výstavby nemocnice Rázsochy bol problémom od začiatku. Poukázal na lehoty a časový plán výstavby označil za ilúziu. Majerský kritizoval, že vláda nenechala časť fondu na starosti samosprávam. Práve tie podľa neho lepšie vedia, čo regióny potrebujú.