Quantcast
< sekcia Slovensko

Reakcie mimoparlamentných strán na rozhodnutie SaS

Na archívnej snímke predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Foto: TASR – Milan Kapusta

Občania na Slovensku si podľa KDH zaslúžia, aby sa vláda a parlament pri riadení krajiny vrátili k štandardným a overeným procesom a úlohám, pre ktoré dostali mandát.

Bratislava 6. júla (TASR) - Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva koalíciu, aby sa správala zodpovedne a namiesto vedenia neustálych konfliktov pomáhala ľuďom riešiť vážne problémy, ktorým musia čeliť. Strana tak reaguje na rozhodnutie SaS vypovedať koaličnú zmluvu. Stanovisko KDH poskytla TASR jeho hovorkyňa Lenka Halamová.

"Európa i Slovensko stoja pred obrovskými výzvami v oblasti bezpečnosti, energetickej či potravinovej sebestačnosti. To posledné, čo dnes potrebujeme, sú nezodpovedné hádky vládnej koalície, ktoré rozhodne nepomáhajú riešiť boj s rekordnou infláciou," odkazuje hnutie.

Občania na Slovensku si podľa neho zaslúžia, aby sa vláda a parlament pri riadení krajiny vrátili k štandardným a overeným procesom a úlohám, pre ktoré dostali mandát. Ľudia podľa KDH nemôžu byť rukojemníkom nezodpovednosti vládnych predstaviteľov.Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu. Od premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) očakáva vypracovanie novej, ktorá bude reflektovať na aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) nebude členom vlády. Ak k tomu nedôjde do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu. Rozhodnutie strana prijala na stredajšej mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

Ak by OĽANO požadovalo vzápätí odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka, bude o tom šéf SaS rozmýšľať, keď to bude na stole. Svoje požiadavky plánuje strana predostrieť premiérovi písomne, aby sa aj na ich základe pripravila nová koaličná zmluva.

Predsedníctvo OĽANO aj Heger apelovali počas dňa na SaS, aby v koalícii zotrvala. Odchod Matoviča z vlády predsedníctvo hnutia odmieta. Nesúhlasí ani s predčasnými voľbami.

Spolu: Ultimátum je jednou z posledných šancí, ako uchovať demokratickú koalíciu


Ultimátum, ktoré dala strana SaS hnutiu OĽANO, predstavuje jednu z posledných šancí, ako uchovať pri moci demokratickú koalíciu. V reakcii na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy to skonštatoval predseda mimoparlamentnej strany Spolu a poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Kollár. Postoju SaS rozumie, demokrati by mali začať rokovania o spoločnom postupe.

Miroslav Kollár, foto z archívu.
Foto: TASR - Andrej Galica


"Igor Matovič je prekážka riadneho spravovania krajiny a jeho zotrvanie vo funkcii dnes ohrozuje nielen fungovanie vládnej koalície, ale vďaka jeho konfliktnej povahe a antisystémovému prístupu ohrozuje už aj riadne fungovanie verejných financií, kľúčových inštitúcií a našej demokracie. Plne preto rozumieme dnešnému rozhodnutiu strany SaS," uviedol Kollár.

Podľa strany bude bez ohľadu na to, ako sa OĽANO rozhodne, potrebné začať rokovanie demokratických politických síl s cieľom vytvoriť širšiu alternatívu voči nedemokratickej koalícii populistov a extrémistov. "Demokratické sily musia začať rokovať o spoločných prienikoch a spolupráci," odkázal Kollár.

L. Sólymos: Nová koaličná zmluva nič nevyrieši


Nová koaličná zmluva nič nevyrieši. Myslí si to predseda republikovej rady mimoparlamentnej Aliancie László Sólymos. Uviedol to v reakcii na rozhodnutie SaS vypovedať súčasnú koaličnú zmluvu. Predseda Alancie Krisztián Forró hovorí o ďalších dvoch premrhaných mesiacoch. Predseda platformy Most-Híd Konrád Rigó je presvedčený, že ak SaS nechce ako politický projekt skončiť na úplnom dne, svoj odchod už nemôže odsúvať. Ich stanovisko poskytla TASR hovorkyňa Aliancie Klára Magdeme.

"Vyhlásenia ministrov, stanoviská koaličných partnerov, komentáre, návrhy, predpovede, doplnené vynútenou premiérskou prísnosťou nedokáže vyriešiť patovú situáciu, do ktorej sa táto štvorkoalícia vmanévrovala. Je to absolútne jedno, kto koho a k čomu vyzve, kto čo vypovie. Po dvoch rokoch už aj slepý musí vidieť, že to nepôjde," povedal Sólymos.

László Sólymos, archívne foto.
Foto: TASR – Pavel Neubauer


Pripomenul, že v spore stoja proti sebe lídri dvoch najsilnejších koaličných strán. Preto podľa neho nezáleží na tom, či v súboji budú pokračovať ako ministri, predsedovia poslaneckých klubov alebo "pešiaci" v poslaneckých laviciach. Do volieb sa podľa neho nezmení nič. Hovorí o agónii, ktorá "v lepšom prípade potrvá len do konca augusta."

Forró hovorí o ďalších dvoch premrhaných mesiacoch po dvoch rokoch hašterenia a neplodných hádok, a to v čase, keď je polovica krajiny v štrajkovej pohotovosti. Podľa Rigóa nie je čas na neodborné správanie sa koaličných partnerov. "Sulík sa postavil na zadné, ale kým to isté neurobí aj premiér, pomoci niet. Ak SaS ako politický projekt nechce skončiť na úplnom dne, svoj odchod už nemôže odsúvať," odkázal Rigó.

SNS vyzýva Sulíka, Matoviča, Kollára, aby sa dohodli na predčasných voľbách


Mimoparlamentná SNS vyzýva ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), šéfa rezortu financií Igora Matoviča (OĽANO) a predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby sa bezodkladne dohodli na skrátení volebného obdobia a termíne predčasných volieb. Reaguje tak na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

"Vyzývame ich, aby odišli z vlády skôr, než ich vyženú ľudia z úradu palicami. Je to trápne divadlo, čo predvádzajú," odkazuje SNS.

Strana pripomína, že nedokázali vyriešiť žiaden problém ani s testovaním, ani s očkovaním, ani so sociálnou pomocou, ani s cenami potravín a energií. Miesto toho, aby riešili sociálne opatrenia voči kríze, ktorá prichádza, opäť podľa SNS traumatizujú spoločnosť. Zodpovední politici podľa nej riešia, ako pomôcť občanom s cenami energií a potravín.