Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

KDH vyzýva prehodnotiť pozíciu k rizikovému rozšíreniu trestných činov

Na archívnej snímke zo 14. apríla 2021 ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) prichádza na 2. rokovanie vlády SR v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

M. Kolíková súhlasila na Rade Európskej únie za Slovenskú republiku s tým, aby sa "nenávistné prejavy" a "trestné činy z nenávisti" zaradili do zoznamu takzvaných trestných činov v EÚ.

Bratislava 15. marca (TASR) - Rozšírenie takzvaných trestných činov v EÚ o nenávistné prejavy je rizikovou a nepripravenou iniciatívou, ktorá by mohla ohroziť slobodu slova. Upozorňuje na to mimoparlamentné KDH, ktoré rozhodnutie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej bezvýhradne podporiť legislatívu na Rade EÚ považuje za nesprávne, lebo návrh môže poškodiť občanov. Hnutie žiada vládu prehodnotiť pozíciu SR. TASR o tom informovala hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

"Trestné právo musí stáť na definovaní objektívnych, jednoznačných a dôkazmi podložených skutkov. Európska komisia (EK) však dodnes neposkytla jasnú a uspokojivú definíciu toho, čo chce postihovať ako nenávistný prejav, tzv. hate speech. Slová či skutky konané z nenávisti treba rozhodne odsúdiť, ale chrániť spoločnosť pred nenávisťou spôsobom, ktorý môže viesť k obmedzeniu slobody slova, je nesprávne a nebezpečné," vysvetlil podpredseda KDH Marián Čaučík. Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že EK vo svojom nedávnom stanovisku vágne uvádza, že "nenávistný prejav" je "podnecovanie k nenávisti a násiliu". KDH to hodnotí ako obrovské riziko, ktoré by mohlo viesť k možnému zneužitiu. Prípadná právna neistota by mohla podľa hnutia vyústiť dokonca do strachu a autocenzúry, ktorá je v protiklade so zaručeným právom na slobodu slova.

Ministerka spravodlivosti Kolíková súhlasila na Rade Európskej únie za Slovenskú republiku s tým, aby sa "nenávistné prejavy" a "trestné činy z nenávisti" zaradili do zoznamu takzvaných trestných činov v EÚ. KDH zdôrazňuje, že k takémuto vážnemu kroku sa musí pristúpiť s najvyššou pozornosťou a precíznou argumentáciou, ktorá v súčasnej podobe dokumentu chýba.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH), ktorá sa téme venuje dlhodobo, apeluje, aby sa z návrhu vylúčili riziká, ktoré mu pri aktuálnom stave hrozia. "Nenávisť, jej slovné prejavy či skutky konané z nenávisti sú odsúdeniahodné a nemajú miesto v spravodlivej spoločnosti. V situácii, keď je spoločnosť značne rozdelená, si všetci ešte omnoho viac uvedomujeme potrebu kultivovať dialóg. To však nedosiahneme zužovaním priestoru na slobodné vyjadrenie postoja v spoločnosti. Pilierom demokracie je a musí zostať sloboda slova," uviedla Lexmann. Podľa nej sa takýmto problematickým riešeniam treba jednoznačne vyhnúť a európsku legislatívu využívať tam, kde môže priniesť jasnú pridanú hodnotu pre občanov.