Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Slovensko

Prezident A. Kiska vymenoval za sudkyňu ÚS SR Janu Baricovú

Janu Baricovú (vľavo) vymenoval prezident SR Andrej Kiska za sudkyňu Ústavného súdu SR v Bratislave, 10. júla 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Baricová sa ujala svojej funkcie zložením sľubu do rúk prezidenta, prevzala dekrét o vymenovaní a svojím podpisom zloženie sľubu a prevzatie dekrétu potvrdila.

Bratislava 10. júla (TASR) - Novou sudkyňou Ústavného súdu (ÚS) SR sa na ďalších 12 rokov stala sudkyňa Najvyššieho súdu Jana Baricová. Prezident Andrej Kiska ju dnes v Grasalkovičovom paláci vymenoval do funkcie. Baricová je pritom jedinou z kandidátov na ústavných sudcov, ktorú si prezident vybral. U ostatných vraj nezistil trvalý záujem o ústavné súdnictvo. S predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer-SD) chce na túto tému v najbližších dňoch rokovať.

"Za kandidátku vás zvolil parlament, ja ako prezident som vás menoval, ale aj parlament aj prezident len reprezentujú občanov a vy budete reprezentovať a hájiť hlavne občanov. Myslite na nich," prihovoril sa Baricovej po vymenovaní prezident. Novej ústavnej sudkyni zaprial "veľa síl, rozumu a správnych rozhodnutí". "Verím, že aj vašou prácou sa podarí stav našej justície a dôveru ľudí v ňu zlepšiť," podotkol Kiska.Baricová sa ujala svojej funkcie zložením sľubu do rúk prezidenta, prevzala dekrét o vymenovaní a svojím podpisom zloženie sľubu a prevzatie dekrétu potvrdila. "Cítim sa poctená a dúfam, že budem môcť využiť svoje skúsenosti a znalosti na posilnenie prvkov právneho štátu. Vždy sa dá všetko zlepšiť, nikdy nerobíme tak dokonale, aby sme nemohli byť ešte lepší," povedala Baricová médiám po vymenovaní.

Nová ústavná sudkyňa si uvedomuje, že pre dvoch chýbajúcich sudcov budú mať tí ostatní viac práce. "Ale nerobím si z toho ani starosť ani problém a teším sa na prácu," dodala. Baricová zaujme jednu z pozícií ústavných sudcov Jána Lubyho, Jána Auxta a už zosnulého Juraja Horvátha, ktorým vypršalo funkčné obdobie 4. júla.Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková vysvetlila, že rozvrh práce teraz budú musieť urobiť na 11 sudcov, zvyšní dvaja im budú dosť chýbať, no rozhodnutie prezidenta akceptujú. "Ale potrebovali by sme 13 sudov, dnes je totiž na súde 9700 nevybavených vecí. Potrebujeme každého sudcu," zdôraznila s tým, že riadny chod súdu je však zabezpečený. Žiadny z ostatných kandidátov zatiaľ podľa nej sťažnosť na Ústavný súd nepodal.

Prezident už minulý týždeň vysvetlil, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru i odporúčaní právnických autorít. "Urobil som všetko podľa vlastného svedomia a vedomia a za svojím rozhodnutím si stojím," povedal pred niekoľkými dňami Kiska.

Pri ostatných piatich kandidátoch, ktorých zvolil parlament, prezident podľa svojich slov nespochybňuje ich odbornosť v prípade postov, ktoré v súčasnosti zastávajú. "V prípade ústavného práva a ústavného súdnictva som však nezistil ich trvalý záujem ani dostatočnú odbornú spôsobilosť," argumentoval Kiska. "Nie sú mi známe ani výsledky sústavnej práce, ktoré by dokazovali ich ozajstný záujem stať sa najvyššími sudcami tejto krajiny," zdôraznil.Paška však tvrdí, že prezident vymenovaním len jednej sudkyne nenaplnil povinnosti vyplývajúce z ústavy. "Ústava hovorí, že sudcov Ústavného súdu vymenúva na návrh NR SR na 12 rokov prezident SR. Nikde som nenašiel odkaz, že prezident by mal zriaďovať akékoľvek orgány i komisie, ktoré majú preverovať, či legitímne zvolení kandidáti majú, alebo nemajú spĺňať nejaké kritériá," zdôraznil Paška. Pripomenul, že všetci šiesti kandidáti prešli predpísanou procedúrou a boli riadne zvolení za kandidátov. "Ústava nepozná pojem vhodnosti či nevhodnosti."

Prezident minulý týždeň zaslal predsedovi Národnej rady SR list s výzvou, aby parlament určil štyroch kandidátov, z ktorých by mohol vymenovať dvoch ďalších členov na ostávajúce voľné miesta.