< sekcia Slovensko

KLUB 500 kritizuje rebríček škôl, ktorý zverejnil INEKO

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Podľa názoru Klubu 500 sú výsledky analýzy zavádzajúce, nekorektné a neseriózne.

Bratislava 5. augusta (TASR) - Klub 500 nesúhlasí s výsledkami hodnotenia základných škôl, stredných odborných škôl a gymnázií, ktoré zverejnil inštitút INEKO. Podľa názoru Klubu 500 sú výsledky analýzy zavádzajúce, nekorektné a neseriózne. Považuje za zarážajúce, že napriek tomu, že vo svojej podstate nejde o hodnotenie škôl, výsledky sa týmto spôsobom prezentujú.

"Z pohľadu Klubu 500 sa jedná o zásadné systémové zlyhanie projektu, v ktorom nebol jasne zadefinovaný cieľ projektu, pričom pravidlá, na základe ktorých mali byť hodnotené školy, neboli jasne a presne špecifikované a ani neboli zohľadnené požiadavky trhu práce na absolventov základných škôl, stredných odborných škôl a gymnázií. Namiesto toho sa pohľad zúžil na nekomplexné hodnotenie výsledkov žiakov, čo má s kvalitou školy málo spoločné," uviedol klub vo svojom stanovisku.

Klub 500 okrem iného prekvapilo, že v hodnotení stredných odborných škôl sa nezohľadňuje ich prepojenie na budúcich zamestnávateľov, ktorí garantujú zamestnanie absolventom. Chýba mu tiež konzultácia so zamestnávateľskými organizáciami. "Sme si však vedomí že inštitút INEKO nemá za povinnosť tieto konzultácie vykonávať, ale na druhej strane robiť prieskumy pre prieskumy na základe zle odkomunikovaných podmienok je zbytočné a zavádzajúce," uvádza sa tiež v stanovisku.