Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Slovensko

Rakúsko ruší karanténu pre ľudí s COVID-19

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Infikované osoby s pozitívnym testom na koronavírus, ktoré sa necítia choro, budú môcť vychádzať z domu, avšak musia nosiť respirátor typu FFP2.

Bratislava 29. júla (TASR) - Rakúsko od 1. augusta ruší povinnú karanténu pre osoby nakazené novým koronavírusom. Týka sa to aj Slovákov, ktorí sa v krajine nachádzajú. Na sociálnej sieti na to upozornil štátny tajomník rezortu zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

"Aj občania Slovenska, ktorí v Rakúsku pracujú, žijú či dlhšie dovolenkujú, budú môcť po novom opustiť svoje domovy alebo príbytky aj v prípade infekcie koronavírusom. Samozrejme, ak sa necítia choro a nemajú viditeľné príznaky," priblížil.

Klus zdôraznil, že zrušenie karantény je po úplnom zrušení zákona o povinnom očkovaní už druhým krokom Rakúska, ktorý potvrdzuje zmenu prístupu v boji proti pandémii. "Tak ako mnohé iné krajiny v Európe či vo svete, aj Rakúsko po dvoch rokoch v znamení obmedzujúcich opatrení volí cestu osobnej zodpovednosti občanov," podotkol. Táto zodpovednosť, voči sebe i ostatným, bude podľa neho kľúčová obzvlášť v kontexte nárastu nových prípadov pre letné cestovanie.

Infikované osoby s pozitívnym testom na koronavírus, ktoré sa necítia choro, budú môcť vychádzať z domu, avšak musia nosiť respirátor typu FFP2. Ten si môžu dať dole, len ak sa nachádzajú v prírode a minimálne dva metre od nich nie sú ľudia.