< sekcia Slovensko

Klus: Pre Slovensko boli vždy dôležité dobré vzťahy v rámci V4

Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS), archívne foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Pri krajinách V4 sa podľa Martina Klusa máme zameriavať na spoločný rozvoj vedy, výskumu a vzdelávania.

Bratislava 30. júna (TASR) - Pre Slovensko boli vždy dôležité dobré vzťahy v rámci Vyšehradskej štvorky (V4), ale v oblastiach, kde máme rozdielne postoje, by sme mali aktívnejšie spolupracovať aj s inými členskými štátmi Európskej únie (EÚ). Pre TASR to v utorok povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

Pri krajinách V4 sa podľa neho máme zameriavať na spoločný rozvoj vedy, výskumu a vzdelávania. "Určite to prospeje aj bilaterálnym vzťahom," povedal.

Slovensko by sa malo inšpirovať a nadviazať spoluprácu so štátmi, ktoré šetrne narábajú s verejnými prostriedkami, pretože "nie na všetky aktivity, ktoré dnes v rámci Európskej únie máme, sú úplne efektívne vynaložené verejné prostriedky. Pokiaľ ide o tému verejných financií, tam je nám veľmi blízka pozícia Holandska," povedal Klus.

Ďalšiu inšpiráciu vidí v Estónsku a jeho systéme informatizácie verejnej správy. Do podobného modelu na Slovensku by mohla byť podľa Klusa zahrnutá aj možnosť elektronickej voľby zo zahraničia. Táto téma figuruje aj v programovom vyhlásení vlády.

V rámci vzťahov so Spojeným kráľovstvom po odchode tejto krajiny z EÚ považuje Klus za kľúčové zachovať práva slovenských občanov v Británii a naopak.

Zaoberať sa bude aj Slovákmi, ktorí do Británie odišli za lepšou kvalitou života, no po brexite by sa chceli vrátiť domov. "Našou úlohou je teraz vytvoriť im také podmienky, aby mali dôvod sa vracať. Viem si veľmi dobre predstaviť, že by sme takéto podmienky vedeli vytvoriť aj vďaka novým prístupom k podnikateľskému prostrediu, ktoré sa dostanú do Národnej rady v najbližších dňoch," povedal Klus.