Quantcast
< sekcia Slovensko

Koalícia sa dohodla na opatreniach aj na podpore očkovania

Na snímke zľava predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová, minister financií Igor Matovič (OĽANO), minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 7. decembra 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Martina Kriková

Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra a hotely a cestovný ruch od 25. decembra.

Bratislava 7. decembra (Teraz.sk/TASR) - Koalícia dospela k dohode ohľadne pandemických opatrení ako aj podpory očkovania seniorov nad 60 rokov. Na spoločnej tlačovej konferencii koaličných partnerov o tom informoval premiér Eduard Heger.

Na základe tejto dohody môžu seniori , ktorí sú zaočkovaní troma dávkami, alebo sa zaočkujú ďalšou dávkou vakcíny proti koronavírusu dostať od 100 do 300 eur.Od piatka (10. 12.) sa majú otvoriť obchody pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 (OP). Od pondelka 13. decembra prechádza druhý stupeň základných škôl (ZŠ) a stredné školy (SŠ) na dištančné vzdelávanie. Naďalej má platiť zákaz vychádzania a núdzový stav. Na utorkovej tlačovej konferencii v parlamente to oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Dodal, že ostatné opatrenia majú platiť tak, ako ich avizoval v pondelok (6. 12.), čiže napríklad hotely sa majú otvárať od 25. decembra.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) doplnil, že od piatka sa majú sprístupniť aj bohoslužby v kostoloch v režime OP s obmedzenými kapacitami.

Zatiaľ sa majú podľa ministra otvárať obchody, gastroprevádzky nie. Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra a hotely a cestovný ruch od 25. decembra. "Je možné, že po rokovaniach a diskusiách s odborníkmi to bude o týždeň skôr," skonštatoval minister.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová doplnila, že druhý stupeň ZŠ a SŠ sa majú vyučovať online formou päť dní. Následne budú vianočné prázdniny. Je to podľa nej kompromis za otvorenie obchodov. Viac slobody pre zaočkovaných je podľa nej motiváciou dať sa zaočkovať. V tom vidí jediné východisko z pandémie. Verí, že po prázdninách sa školy otvoria, poukázala na vysoké percento zaočkovaných učiteľov i žiakov. "Určite bude snaha, aby tam, kde sú zaočkované školy, kde to funguje, boli prezenčne otvorené tak, ako je nastavený školský automat. To bude SaS s ministrom školstva presadzovať," avizovala.Remišová vyzvala prezidentku, aby priamo podporila povinné očkovanie


Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby jasne a priamo podporila povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Strana Za ľudí bude podľa nej presadzovať povinné očkovanie minimálne pre ľudí nad 60 rokov od začiatku budúceho roka.
Na snímke ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová.
Foto: TASR - Dano Veselský

"Tieto pravidlá, akékoľvek sú, či už je to COVID automat alebo lockdown, nie sú ani dlhodobé, ani udržateľné riešenia. Zaočkovanie čo najväčšej časti obyvateľstva je považované za riešenie pandémie na celom svete bez ohľadu na charakter spoločenského usporiadania," uviedla Remišová s tým, že sa na tom zhodujú vyspelé krajiny sveta.

Strana Za ľudí si podľa nej uvedomuje citlivosť témy, no poukázala na vysoké počty úmrtí na ochorenie COVID-19. Podčiarkla potrebu urobiť všetko na ochranu životov a zdravia ľudí. Aj preto by podľa nej hlava štátu mala jasne a priamo podporiť zavedenie povinného očkovania. "Neustále sa opakujúce lockdowny nie sú riešením," podotkla vicepremiérka s tým, že ničia ekonomiku, pracovné miesta i spoločnosť.

Remišová v tejto súvislosti apelovala i na lídrov súčasnej opozície. Pripomenula, že v minulosti aj jej predstavitelia zavádzali povinné očkovania proti vírusovým ochoreniam pre určité skupiny obyvateľstva. Očakáva preto, že podporia aj povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. "To by bolo férové a nebolo by to pokrytecké," uviedla.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zároveň informoval, že by mal v stredu (8. 12.) vláde predložiť uznesenie, ktorým ho kabinet zaviaže vypracovať právnu analýzu k povinnému očkovaniu a analýzu prípadnej finančnej spoluúčasti nezaočkovaných ľudí na liečbe. Predpokladá, že by na to mohol mať mesiac a následne by sa na základe aktuálnej situácie mohli rozhodnúť.
Na archívnej snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 16. novembra 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann

"Musíme nájsť cestu, ktorá bude jasná, vymožiteľná a nezaťaží celý systém verejného zdravotníctva vymáhaním pokút, ktoré nebudú pre ľudí motivačné," poznamenal. Povinné očkovanie s následným vymáhaním podľa jeho slov nateraz nechcú zaviesť. Naopak, dosiahnuť chcú, aby sa ľudia zaočkovali z vlastnej vôle.

Matovič: Lengvarský bude mať "ručnú brzdu" na zastavenie uvoľnenia opatrení


Vládna koalícia sa dohodla na hraničnom čísle pacientov v nemocniciach, keď bude môcť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zrušiť uvoľnenia protipandemických opatrení. Uviedol to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že o presnom čísle ešte budú informovať.