< sekcia Slovensko

Kolapsov z tepla v piatok pribudlo, záchranári pomáhali 79 pacientom

Ľudia sa osviežujú pri fontáne na archívnej snímke. Foto: TASR - Dušan Hein

Záchranári opätovne apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu.

Bratislava 22. júna (TASR) - Počet kolapsov z tepla stúpol. V piatok (21. 6.) vyslalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR záchranárov k 79 ľuďom, ktorí skolabovali z tepla. TASR o tom informovala hovorkyňa OS ZZS SR Alena Krčová.

Najviac - 15 pacientov skolabovalo v Prešovskom kraji, najmenej - štyria v Nitrianskom kraji.

Záchranári opätovne apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. "Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti," upozornila Krčová.

"Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu,"
povedala. Podľa záchranárov je najlepšie piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu treba piť s mierou a alkoholu je vhodné sa úplne vyhnúť, pretože rozširuje cievy. 

"Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch," informovali záchranári. V prípade zhoršenia zdravotného stavu, treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a operátor poradí, ako ďalej postupovať.