< sekcia Slovensko

Kolíková: Dôležité je, že výbor odobril ústavné zmeny reformy justície

Na archívnej snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Zmeny sa dotýkajú voľby prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu SR, stanoviť sa má väčšia voľnosť.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR odobril zmeny navrhované pri reforme justície, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) to ocenila. Pripustila, že v pléne ešte môžu prísť pozmeňujúce návrhy. "Je to legitímne, rokovania stále prebiehajú," uviedla. Verí však, že k zmenám v ústave dôjde v zhode s tým, čo koalícia považuje za dôležité.

"Ak dôjde k dohode v rámci koalície, tak ma to vyrušovať nebude. Podľa mňa ústava bude zmenená v zhode s tým, čo koalícia považuje za dôležité a na čom je dohoda," uviedla Kolíková. Za dôležité považuje to, že ústavnoprávny výbor schválil zmeny, ktoré boli navrhnuté. Tie podľa nej návrh vylepšujú. Priblížila, že to boli len tri zmeny. Spresniť sa má vekový cenzus sudcov všeobecného súdu na 67 rokov. Zmeny sa dotýkajú aj voľby prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu SR, stanoviť sa má väčšia voľnosť. Posledná zmena súvisela podľa jej slov s otázkou zúženia priestoru pre posudzovanie súladu ústavných zákonov s ústavou. "To sa týka právomocí Ústavného súdu (ÚS) SR, myslím si, že takýto zúžený priestor je v poriadku," doplnila.

Na výbore bol aj predseda ÚS Ivan Fiačan. Návrhy ministerky podľa vlastných slov rešpektuje. "Zúčastnil som sa na výbore, pretože si považujem za povinnosť byť pri prejednávaní návrhu novely ústavy a nášho zákona o ústavnom súde," skonštatoval s tým, že aj takto sa snaží prispieť do diskusie. Zmeny bližšie komentovať nechcel, keďže zatiaľ len prebieha proces prijímania zákona.