Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Slovensko

Kolíková má odvolávaniu čeliť v pondelok, v utorok bude riadna schôdza

Na archívnej snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: TASR Jaroslav Novák

Na programe majú zákonodarcovia aj novelu Trestného poriadku. Tú predložilo hnutie Sme rodina. Upraviť ňou chcú maximálnu dĺžku trvania kolúznej väzby, a to najviac na päť mesiacov.

Bratislava 9. mája (TASR) - Poslancov čakajú počas týždňa dve schôdze Národnej rady (NR) SR. V pondelok (10. 5.) od 10.00 h by sa mala začať mimoriadna schôdza iniciovaná opozíciou. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) má na nej čeliť odvolávaniu. V utorok (11. 5.) by mala pokračovať riadna 28. schôdza parlamentu. Poslanci by mali na nej prerokovať ešte niekoľko bodov schváleného programu.

Návrh na odvolávanie Kolíkovej podala opozícia. Šéf Smeru-SD Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Namieta najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna. Zmluvné vzťahy medzi RTVS so spoločnosťou Elektronika má preveriť aj Rada RTVS. Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Hlas-SD sa už vyjadrili, že budú hlasovať za odvolanie Kolíkovej. Koalícia ministerku podrží. Hoci má klub OĽANO ešte viaceré "nejasnosti", s opozíciou hlasovať nebude.

V utorok by mala pokračovať riadna schôdza parlamentu. Poslanci by mali od 9.00 h rokovať o zákone o ochrane hospodárskej súťaže, ktorý parlamentu vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Dôvodom je fakt, že parlament ho schválil aj s poslaneckým pozmeňujúcim návrhom, pričom podľa nej ide o tzv. prílepok. Poukázala na riziko, že by došlo k zmene kompetenčného zákona bez riadneho legislatívneho procesu.

Okrem toho by sa mali poslanci v utorok venovať aj petícii za zachovanie organizovaného poľovníctva. Petíciu s názvom Poľovníctvo má zmysel - za zachovanie organizovaného poľovníctva podpísalo 153.000 občanov, do parlamentu ju doručili slovenskí poľovníci.

Na programe majú zákonodarcovia aj novelu Trestného poriadku. Tú predložilo hnutie Sme rodina. Upraviť ňou chcú maximálnu dĺžku trvania kolúznej väzby, a to najviac na päť mesiacov. Túto problematiku rieši aj ministerstvo spravodlivosti vo vlastnom návrhu, preto sa stal návrh Sme rodina predmetom diskusií a kritiky aj časti koalície.

Plénum by sa malo venovať aj niekoľkým ďalším novelám. Napríklad nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho navrhujú vyplatiť jednorazový pandemický príspevok vo výške 300 eur na nezaopatrené dieťa.