Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Kollár nekomentuje rozhodnutie GP, V. Remišová či M. Šipoš ho nevítajú

Na snímke predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) počas mimoriadneho zasadnutia parlamentu v Bratislave v stredu 27. apríla 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Nebudem komentovať rozhodnutia Ústavného súdu SR, Najvyššieho súdu SR, okresných súdov ani generálneho prokurátora, povedal predseda parlamentu.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) nebude komentovať utorkové rozhodnutie generálnej prokuratúry (GP) zrušiť obvinenie Robertovi Ficovi (Smer-SD) a ďalšej trojici osôb z kauzy Súmrak. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS) či šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš toto rozhodnutie nevítajú.

"Nebudem komentovať rozhodnutia Ústavného súdu SR, Najvyššieho súdu SR, okresných súdov ani generálneho prokurátora. Keď vyhodnotil, že nebola dôkazná situácia, tak nemal na výber," povedal predseda parlamentu. Podľa jeho slov generálny prokurátor musel urobiť to, čo musel.

"Žilinka opäť pomohol Ficovi a Robertovi Kaliňákovi a pomocou paragrafu 363 im zrušil obvinenie. Nie je to prvýkrát, čo pomocou sporného paragrafu generálny prokurátor pomohol nominantom, či priamo politikom Smeru a Hlasu," povedala Remišová. Podľa nej po kauzách ako únos Vietnamca, zneužívaní paragrafu 363 a nadbiehaní ruskej propagande je najvyšší čas, aby prezidentka podala na Maroša Žilinku disciplinárny návrh.

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš si myslí, že paragraf 363 je nadužívaný a ukázalo sa, že GP kryje chrbát Ficovi a Kaliňákovi. "Mňa to veľmi mrzí a my nesmieme prestať bojovať za očistu štátu. Ten boj je dennodenný. Držím palce všetkým vyšetrovateľom, orgánom činným v trestnom konaní, aby bojovali a nevzdávali sa, aby spravodlivosť všetkých zlodejov a ochrancov zlodejov dobehla," povedal.

"Nevítam dnešné rozhodnutie generálneho prokurátora, pretože si myslím, že obvinenie poslanca Fica aj bývalého ministra vnútra Kaliňáka sa malo dostať pred súd. V čase, keď sa malo ukončiť vyšetrovanie, v tomto čase rušiť obvinenie naozaj nie je na mieste," povedala Kolíková. Tu už mal podľa jej slov zasiahnuť nezávislý a nestranný súd a buď sa mali oslobodiť spod viny, alebo mal mať možnosť súd rozhodnúť, že došlo k spáchaniu viny. Paragraf 363 treba podľa Kolíkovej zúžiť a treba dať priestor tomu, aby sa korupčné trestné činy dostali čo najskôr na súd.

Mimoparlamentný Hlas-SD rešpektuje rozhodnutie GP. Na tlačovej konferencii to podľa predsedu strany a poslanca Petra Pellegriniho podrobne vysvetlili. "Nám ako politikom neprináleží komentovať rozhodnutie generálneho prokurátora, či je také alebo onaké," povedal. Pellegrini dodal, že rozhodnutie nebudú zneužívať na politickú propagandu. V rámci práce orgánov činných v trestnom konaní nie je však podľa neho všetko s kostolným poriadkom.

GP SR zrušila obvinenie šéfa Smeru-SD a ďalšej trojice osôb z kauzy Súmrak. Dôvodom sú zistené porušenia ustanovení Trestného poriadku a zákona. V utorok o tom informoval generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.