Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Slovensko

Komisár pre deti vyzýva, aby sa riešila regulácia mobilov na školách

Na archívnej snímke komisár pre deti Jozef Mikloško. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Reaguje tak na na globálnu správu UNESCO, v ktorej sa uvádza, že používanie digitálnych technológií, okrem iného aj umelej inteligencie, by malo podliehať presne určeným pravidlám.

Bratislava 12. októbra (TASR) - Komisár pre deti Jozef Mikloško vyzýva ministerstvo školstva a ministerstvo zdravotníctva, aby prijali opatrenia týkajúce sa regulácie používania mobilov na základných a stredných školách. Volá aj po širokej odbornej diskusii.

Reaguje tak na na globálnu správu UNESCO, v ktorej sa uvádza, že používanie digitálnych technológií, okrem iného aj umelej inteligencie, by malo podliehať presne určeným pravidlám. A to vzhľadom na bezpečnosť a súkromie detí, na ich psychické aj fyzické zdravie a celkovú pohodu.

"Zdôrazňujem potrebu zabezpečovania spravodlivého a bezpečného rozvoja vzdelávacích technológií, prostredníctvom vytvárania vhodných normatívnych rámcov a stanovenia noriem, pokiaľ ide o súkromie, nediskrimináciu a čas strávený pred obrazovkou," vyhlásil Mikloško.

Forma regulácie v danej oblasti v rámci ochrany práv detí je podľa neho potrebná a zároveň nevyhnutná. "Existuje niekoľko prístupov k riešeniu vhodnej formy regulácie používania mobilných zariadení v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu na školách. Od činnosti zameranej na prevenciu a zvyšovanie povedomia o rizikách používania mobilných zariadení na školách, až po prijímanie plošných zákazov," skonštatoval komisár.

Vyzýva preto širokú odbornú diskusiu, z ktorej vyplynú konkrétne závery. Tie by mali identifikovať najvhodnejšie jednotné formy a spôsoby regulácie mobilných zariadení na školách so záväznosťou pre celé územie Slovenska.

Ministerstvo zdravotníctva pre TASR reagovalo, že komisár pre deti je členom Rady vlády pre duševné zdravie. Tá plánuje zasadnutie koncom novembra. "Na tomto zasadnutí by mohol odprezentovať pred odborníkmi v oblasti duševného zdravia danú problematiku a výstupom by mohol byť návrh riešenia témy: Mobily v škole - pomoc alebo hrozba," uviedol rezort. Dodal, že zastúpené by tam malo byť aj ministerstvo školstva.

Každá základná škola si podľa rezortu školstva v rámci svojho školského poriadku určuje, či používanie mobilných telefónov v škole žiakom povoľuje alebo nie. Ministerstvo podľa vlastných slov "nezakazuje" ani inak neurčuje obmedzovanie mobilov počas vyučovania, keďže je situácia s ich využívaním v jednotlivých školách odlišná. "Niektoré školy aktívne využívajú mobilné telefóny žiakov počas vyučovania, vedú žiakov k osobnej disciplinovanosti a zodpovednosti, iní majú ich prísny zákaz cez prestávky, ale cez vyučovacie hodiny s nimi žiaci pracujú, prípadne opačne," priblížilo pre TASR.

Pokračuje, že používanie mobilov si stredné školy v súčasnosti korigujú vo svojich školských poriadkoch. Vyhláška o strednej škole túto problematike nerieši. "V súčasnosti pripravuje náš rezort novelu uvedenej vyhlášky. Zatiaľ sme zaznamenali len jeden podnet, aby bola problematika používania a využívania mobilov, tabletov, inteligentných hodiniek riešená centrálne," uviedlo ministerstvo.

Všetkými podnetmi na novelu vyhlášky sa bude zaoberať pracovná skupina, v ktorej budú mať zastúpenie organizácie združujúce stredné školy. Na základe ich skúseností príde rezort k záveru, ako riešiť tento problém.