Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Slovensko

Kongresové centrum SAV na Smolenickom zámku si pripomenie 70 rokov

Na leteckej snímke pohľad na Smolenický zámok nad obcou Smolenice v okrese Trnava. Foto: TASR - Michal Svítok

Na mieste dnešného Smolenického zámku stál v minulosti stredoveký hrad z 15. storočia.

Smolenice 20. júna (TASR) - Podujatie Smolenický zámok a Veda pripomenie 70 rokov odovzdania zámku Slovenskej akadémii vied (SAV). V súčasnosti má názov Kongresové centrum SAV Smolenice a ponúka priestor domácim i medzinárodným vedeckým podujatiam, ale tiež spoločenské, ubytovacie i kateringové služby verejnosti. Program sa v nedeľu (25. 6.) začne od 11.00 h, informovala o tom PR kongresového centra Martina Andrisová.

"Pripravili sme diskusné panely s odborníkmi i stretnutie s vnukom posledného majiteľa grófa Pálffyho," uviedla. Pri príležitosti výročia inštalovali v interiéri novú expozíciu Smolenický zámok: 70 rokov v službách Slovenskej akadémie vied. Novinkou bude počas podujatia otvorenie južnej bašty - kaplnky pre verejnosť. "Návštevníci tiež môžu využiť individuálne prehliadky a bude sa dať nazrieť aj do vybraných hotelových izieb," doplnila Andrisová.

Na mieste dnešného Smolenického zámku stál v minulosti stredoveký hrad z 15. storočia. Na konci 18. storočia spustol a neskôr vyhorel a ostali z neho ruiny. V roku 1864 sa ujal smolenického panstva Móric Pálffy a po ňom syn Jozef. Noví vlastníci sa rozhodli ho prestavať na rodinné sídlo po vzore francúzskych zámkov. Romantický vzhľad mu podľa objednávky dal architekt Jozef Hubert. V roku 1945 bol zámok zoštátnený, do súčasnej podoby bol zrekonštruovaný v rokoch 1949 - 1957. Interiér bol obnovený, avšak zmodernizovaný pre potreby akadémie vied. Tá sa jeho vlastníkom stala v roku 1953. Dlhé obdobie bol zámok sídlom vedeckých pracovníkov a verejnosti nebol prístupný.