Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Slovensko

Konzílium odborníkov odporučilo znížiť počet dní domácej izolácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rovnako tak navrhujú pre tých, ktorí idú najskôr na piaty až šiesty deň na PCR test a výsledok je negatívny, aby izoláciu mohli ukončiť na siedmy deň od začiatku karantény, informuje Eliášová.

Bratislava 3. septembra (TASR) - Konzílium odborníkov odporučilo znížiť počet dní domácej izolácie. Namiesto aktuálnych 14 dní karantény navrhujú na základe vedeckých dôkazov zníženie na desaťdňovú domácu izoláciu pre tých, ktorí môžu ukončiť karanténu bez testovania. Vyplýva to zo záverov štvrtkového (2. 9.) rokovania konzília odborníkov.

"Rovnako tak odborníci navrhujú pre tých, ktorí idú najskôr na piaty až šiesty deň na PCR test a výsledok je negatívny, aby izoláciu mohli ukončiť na siedmy deň od začiatku karantény, to znamená, že ak na siedmy deň nemajú príznaky po negatívnom teste, lekár ich môže uvoľniť z karantény," spresnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Konzílium odborníkov rokovalo o viacerých témach. Jednou z nich bolo aj podanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Odborníci otvorili diskusiu jej podania pre rizikové skupiny populácie. "Téma zostala nateraz otvorenou, k uvedenému oslovili ešte ďalšie odborné medzinárodné autority," priblížila Eliášová.

Závery rokovania konzília majú odporúčací charakter, návrhy budú posudzovať ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva SR.