Quantcast
< sekcia Slovensko

Korčok: J. Gabčík a J. Kubiš položili životy za slobodu a demokraciu

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Foto: TASR - Martin Baumann

Rezort diplomacie ozrejmil, že samotná operácia Anthropoid a jej úspech vyvolali veľký medzinárodný ohlas.

Bratislava 27. mája (TASR) - Jozef Gabčík a Jan Kubiš položili životy za slobodu a demokraciu, ostanú navždy zapísaní v našej histórii. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) pri príležitosti 80. výročia atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

"Jozef Gabčík a Jan Kubiš boli statočnými vlastencami. Obaja boli pripravení položiť životy za slobodu a demokraciu vo svojej vlasti. Svojím hrdinstvom a odhodlaním zanechali po sebe jasný odkaz, ktorý bude navždy zapísaný do slovenskej aj českej historickej pamäte. Tomuto odkazu sme verní dodnes," uviedol Korčok. Podčiarkol, že sloboda a demokracia sú hodnoty, na ktorých je postavená naša diplomacia a spoločnosť.

Rezort diplomacie ozrejmil, že samotná operácia Anthropoid a jej úspech vyvolali veľký medzinárodný ohlas. Exilová československá vláda v Londýne podľa slov rezortu situáciu využila na presadenie svojich požiadaviek počas rokovaní so spojencami. Aj to malo prispieť k tomu, že Veľká Británia a Francúzsky národný výbor odvolali podpis pod Mníchovskou dohodou.

Na archívnej snímke pôvodný čierny Mercedes 320 C, v ktorom cestoval Heydrich, keď bol vykonaný atentát na jeho osobu.
Foto: TASR - Martin Baumann


Atentát na Heydricha spáchali 27. mája 1942 v Prahe Jozef Gabčík s Janom Kubišom. Odstránenie vysokopostaveného nacistického pohlavára počas okupačného režimu v Čechách a na Morave pokladajú historici za najväčší protinacistický odbojový čin v Európe. Na príprave operácie Anthropoid sa okrem Gabčíka a Kubiša podieľali i ďalší parašutisti.

Po atentáte nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava heydrichiáda - teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.