< sekcia Slovensko

Korčok: Kľúčom k odzbrojovaniu je Zmluva o nešírení jadrových zbraní

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: TASR - Pavol Zachar

Šéf slovenskej diplomacie vyjadril obavy z porušovania jadrovej dohody svetových mocností s Iránom.

Ženeva/Bratislava 23. februára (TASR) - Medzinárodné spoločenstvo potrebuje potvrdiť ústrednú úlohu Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) ako kľúčového nástroja pre odzbrojovanie a režim nešírenia jadrových zbraní. Na Konferencii o odzbrojovaní v švajčiarskej Ženeve to v utorok po slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. TASR o tom informoval tlačový odbor MZVEZ SR.

"Slovensko podporuje vyvážený prístup ku všetkým trom pilierom NPT - jadrového odzbrojenia, nešírenia jadrových zbraní a mierového využívania jadrovej energie," povedal Korčok.

Vo svojom vystúpení Korčok vyjadril obavy z porušovania jadrovej dohody svetových mocností s Iránom (JCPOA) a vyzval na prijatie "krokov k budovaniu dôvery", ktoré majú viesť k postupnej denuklearizácii Kórejského polostrova.

Šéf slovenskej diplomacie tiež opätovne privítal predĺženie zmluvy New START medzi USA a Ruskom o znížení počtu strategických jadrových zbraní. Tento krok podľa neho vedie nielen k nastoleniu pozitívneho tónu pre prácu Konferencie o odzbrojení, ale aj hodnotiacej konferencie NPT, ktorá sa uskutoční v auguste.