Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Slovensko

Korčok: Rezort zahraničia podniká kroky voči belgickej strane

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas tlačovej konferencie. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Gesto vysokého predstaviteľa polície, ktorý odstúpil, vníma Korčok ako signál, že si belgické orgány uvedomujú vážnosť a naliehavosť celej veci.

Bratislava 21. augusta (TASR) - Od prvého momentu od zverejnenia videa z letiska v belgickom Charleroi, podniká slovenská diplomacia kroky voči belgickej strane. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

"Rovnako, ako celá slovenská verejnosť, som šokovaný zábermi, ktoré zverejnili belgické médiá, a brutalitou, s akou sa chovali tamojší policajti v cele k nášmu občanovi Jozefovi Chovancovi v roku 2018," uviedol Korčok. Od zverejnenia videa podniká Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR kroky voči belgickej strane priamo v Bruseli.



Gesto vysokého predstaviteľa polície, ktorý odstúpil, vníma Korčok ako signál, že si belgické orgány uvedomujú vážnosť a naliehavosť celej veci, "a že sa celý tento škandalózny tragický prípad dôkladne vyšetrí".

Na to, aby vláda reagovala na informácie o Chovancovej smrti, naliehal vo štvrtok aj predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa medializovaných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania. Podľa pôvodných správ sa Chovanec v cele dopustil násilného sebapoškodzujúceho konania, čo prinútilo políciu, aby opäť zasiahla a upokojila ho. Chovanec následne utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vyplýva, že udalosti predchádzajúce zhoršeniu zdravotného stavu zadržaného Slováka sa udiali inak. Vidno na nich, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.