Quantcast
< sekcia Slovensko

Korčok: Porušovanie ľudských práv zvyšuje nestabilitu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok hovorí počas otvorenia Medzinárodnej konferencie na podporu ľudských práv a demokracie na tému Ochranou ľudských práv vo svete chránime aj naše práva – skúsenosti, výzvy a riešenia, 28. októbra 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Moderná diplomacia má podľa Korčoka využívať všetky dostupné nástroje v záujme Slovenska a jeho občanov, pričom nemožno zabúdať ani na ochranu demokratických princípov.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Porušovanie ľudských práv zvyšuje nestabilitu a obmedzuje prosperitu. Pripomenul to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý spolu s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽANO) a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou otvoril na pôde rezortu diplomacie medzinárodnú konferenciu na podporu ľudských práv a demokracie.

„Cieľom podujatia je diskutovať o hodnotovej zahraničnej politike Slovenskej republiky a podpore angažovanosti Európskej únie v oblasti posilnenia demokracie a základných práv a slobôd ako základného predpokladu pre stabilitu vo svete. Na konferencii bude tiež predstavená Koncepcia podpory ľudských práv a demokracie vo svete, rezortného dokumentu prijatého v máji 2021,“ uviedol minister Korčok.

Moderná diplomacia má podľa neho využívať všetky dostupné nástroje v záujme Slovenska a jeho občanov, pričom nemožno zabúdať ani na ochranu demokratických princípov. "Slovensko nie je pasívny pozorovateľ, ktorý len prijíma výhody stability a prosperity. Musíme posilňovať demokratické inštitúcie a spoločne čeliť novým výzvam," skonštatoval Korčok. Slovensko prispieva k tomuto snaženiu napríklad rozvojovou spoluprácou či politicky. "Väčší dôraz pritom chceme klásť na podporu politických a občianskych práv, osobitne slobodu médií," doplnil šéf diplomacie.

Na snímke zľava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková, premiér SR Eduard Heger a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas otvorenia Medzinárodnej konferencie na podporu ľudských práv a demokracie na tému Ochranou ľudských práv vo svete chránime aj naše práva – skúsenosti, výzvy a riešenia, 28. októbra 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann


Heger podčiarkol, že vláda SR v domácej i zahraničnej politike podporuje právny štát, ľudské práva i koncept skutočnej demokracie, upozornil aj na súvis posilnenia právneho štátu s bojom proti korupcii. "Je dôležité, aby sme na Slovensku vytvárali ´kultúru spravodlivosti´, v ktorej všetky inštitúcie majú na zreteli verejný záujem,” povedal premiér.

Kolíková predstavila kľúčové reformy vlády na posilnenie právneho štátu a ochrany ľudských práv.

Na konferencii následne vystúpili zástupcovia vrcholných orgánov v oblasti ľudských práv - námestníčka generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ilze Brands Kehris, osobitný predstaviteľ EÚ pre ľudské práva Eamon Gilmore či riaditeľ Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Matteo Mecacci.

Konferencie sa zúčastnili hostia z prostredia medzinárodných organizácií, vládni predstavitelia, zástupcovia parlamentu, občianskej spoločnosti, médií, súkromného sektora a veľvyslanci akreditovaní na SR.