Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Korčok: Posilnenie východného krídla NATO je len začiatok našej obrany

Na snímke v popredí uprostred minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, v pozadí vpravo minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský a vľavo ministerka zahraničných vecí Bulharska Teodora Genchovska počas tlačovej konferencie na neformálnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí východného krídla NATO (Bukurešťská deviatka) Bulharska, Česka, Estónska, Poľska, Rumunska, Maďarska, Litvy, Lotyšska a Slovenska 31. marca 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Korčok priblížil, že na stole sú nové hrozby, osobitne kybernetická bezpečnosť, pričom v centre je otázka kolektívnej obrany.

Bratislava 31. marca (TASR) - Posilnenie východného krídla NATO v podobe vytvorenia predsunutej obrany a dislokácie bojových skupín je len začiatok našej obrany. Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) po neformálnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí východného krídla NATO, platformy známej ako Bukureštská deviatka (B9). Partneri vo štvrtok rokovali na pôde rezortu diplomacie v Bratislave.

"Je to veľmi dôležitý krok, je to kritický krok, ale keď sa pozrieme na to, čo Ruská federácia spôsobuje na Ukrajine, musíme to naozaj vnímať len ako začiatok," povedal Korčok. Partneri zároveň pripomenuli, že dianie na východnom krídle NATO nemožno odizolovať a týka sa celej Aliancie.

Otázka odpájania sa od jednostrannej závislosti od Ruska je podľa nich priamou otázkou bezpečnosti a obrany. "Dnes to z môjho pohľadu už nie je otázka či, ale ako. (...) Ak to nezačneme robiť dôslednými krokmi dnes a zajtra, tak sa to mimoriadne prejaví na našej bezpečnosti," upozornil Korčok.



Veľká časť diskusie tiež bola podľa jeho slov venovaná prípravám budúcej strategickej koncepcie Aliancie, ktorá má byť prijatá na samite v Madride. Spojenci tiež diskutovali o Rusku.

Korčok priblížil, že na stole sú nové hrozby, osobitne kybernetická bezpečnosť, pričom v centre je otázka kolektívnej obrany. V tejto súvislosti podotkol, že Ruská federácia porušila nielen medzinárodné právo, ale rozbila aj európsku bezpečnostnú stratégiu. "S týmto sa musíme vyrovnať a musí sa to premietnuť aj v ďalšej strategickej koncepcii, ktorú chystáme," uviedol.



Na margo rozdielnych postojov Maďarska v niektorých oblastiach týkajúcich sa Ukrajiny Korčok ozrejmil, že aj v rámci rokovania požiadal kolegov, aby akákoľvek ich komunikácia nevzbudzovala pochybnosti o jednote. Tú považuje za najdôležitejšiu pre spoločnú obranu. Rovnako reagoval aj minister zahraničných vecí Litvy Gabrielius Landsbergis. "Požiadal som, aby všetci kolegovia zvážili svoje kroky a komunikáciu s veľkou opatrnosťou, pretože aj v ostatných krajinách nás veľmi pozorne sledujú. Ak by sme stratili túto jednotu, bola by to veľká strata," povedal. Štátny tajomník maďarského rezortu diplomacie Péter Sztáray dodal, že treba brať do úvahy existenciu určitých rozdielnych názorov. Upozornil pritom, že EÚ od začiatku vojenských aktivít Ruska na Ukrajine dokazuje, že je vo svojich krokoch voči Rusku zjednotená.

Podobne reagoval aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský na margo toho, že poľská a maďarská strana odmietla účasť na rokovaní ministrov obrany V4 v Budapešti, ktoré sa malo konať tento týždeň. V tejto súvislosti zdôraznil, že je potrebné sa zamerať na jednotu a na to, čo partnerov spája, nie rozdeľuje.

Dodal, že cieľom stretnutia v Bratislave bolo vyslať jasné posolstvo, čo znamená vojna na Ukrajine a čo chcú krajiny B9 robiť pre vlastnú obranu, ale aj obranu Aliancie. Zároveň pripomenul, že platforma B9 vznikla v roku 2015, aby vyslala jasný signál, že vtedajšia agresia Ruska voči Krymu je vážnym zásahom do bezpečnosti, ktorý nemožno prehliadať. Odvtedy sa spojenci pravidelne stretávajú. B9 je podľa jeho slov pripomenutím, že sloboda a bezpečnosť nie sú zadarmo a majú svoju cenu.