< sekcia Slovensko

Korčok: Rozhodnutia lídrov NATO posilnia obranu proti hrozbám

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: TASR/AP

Pre Slovensko je dôležité, že budeme spoločne aj naďalej posilňovať kolektívnu obranu, a tým aj bezpečnosť našich občanov, uviedol Korčok.

Bratislava/Brusel 14. júna (TASR) - Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok po pondelňajšom summite NATO v Bruseli povedal, že Spojenci prijali dôležité politické rozhodnutia, ktoré majú zaručiť pripravenosť Aliancie odolávať budúcim bezpečnostným výzvam a hrozbám. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ).

Významným krokom je podľa Korčoka dohoda o vývoji novej Strategickej koncepcie NATO. Tá by okrem potvrdenia kľúčových úloh NATO mala zároveň "priniesť inovatívne prístupy k čoraz sofistikovanejším hrozbám," akými sú podľa ministra obrana voči kybernetickým útokom či zvyšovanie odolnosti voči hybridným a dezinformačným aktivitám cudzích štátov.

"Pre Slovensko je dôležité, že budeme spoločne aj naďalej posilňovať kolektívnu obranu, a tým aj bezpečnosť našich občanov," dodal Korčok.

Lídri NATO tiež potvrdili kľúčovú úlohu Aliancie v oblasti odstrašenia a kolektívnej obrany, ako aj pri posilňovaní spolupráce s EÚ a partnerskými krajinami.

Osobitnú pozornosť venovali následkom klimatických zmien na bezpečnostné prostredie, ako aj na plnenie aliančných úloh s dôrazom na energetickú efektívnosť a pôsobenie ozbrojených síl s čo najnižším ekologickým zaťažením.

Premiéri a prezidenti členských štátov sa na summite detailnejšie zamerali aj na hrozby zo strany Ruska a Číny. Vyjadrili napríklad znepokojenie nad destabilizujúcimi aktivitami Ruska na Ukrajine a jeho rastúcej vojenskej prítomnosťou v okolí hraníc štátov NATO.