< sekcia Slovensko

Analýza: Koronavírus bol prítomný vo všetkých vzorkách odpadových vôd

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

K miernemu nárastu došlo v Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji.

Bratislava 23. septembra (TASR) - Nový koronavírus bol aj v 36. týždni prítomný vo všetkých analyzovaných vzorkách odpadových vôd. Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukázal na nárast v Nitrianskom kraji. V posledných kalendárnych týždňoch pozorujú nárast počtu pozitívnych vzoriek. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

"Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá epidemickej situácii na Slovensku. Prítomnosť RNA vírusu sme zaznamenali vo všetkých vzorkách. Niektoré vzorky z 36. týždňa ešte vyšetrujeme," uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

K miernemu nárastu došlo v Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Naopak, zníženie zaznamenali hygienici v Trenčianskom, Košickom a Prešovskom kraji.Regionálne úrady verejného zdravotníctva v rámci monitoringu odpadových vôd odobrali do 13. septembra celkovo 174 vzoriek, ktoré boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 153 vzoriek, teda 87,93 percenta.

Monitoring odpadových vôd je podľa ÚVZ SR užitočným doplnkovým nástrojom k analyzovaniu epidemiologickej situácie na Slovensku. "Naďalej platí, že regionálne úrady verejného zdravotníctva identifikujú ohniská nákazy prioritne epidemiologickým vyšetrovaním - dohľadávanie kontaktov, cielené PCR testovanie a podobne," dodal Mikas.