Quantcast
< sekcia Slovensko

Kotleba podal námietku zaujatosti voči sudkyni Sabovej v kauze šekov

Na archívnej snímke predseda ĽSNS Marian Kotleba. Foto: TASR - Pavol Zachar

Na pondelkové pojednávanie je predvolaných viacero svedkov aj znalcov.

Pezinok 8. júna (TASR) - Predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba podal námietku zaujatosti voči samosudkyni Ružene Sabovej, ktorá pojednáva prípad kontroverzných šekov vystavených na sumu 1488 eur. Kotleba si myslí, že Sabová je voči nemu zaujatá a poukazuje na to, že mala inštruovať znalca a stretnúť sa s ním počas dňa pracovného pokoja. Sabová jeho námietku odmietla.

Sabová tvrdí, že jej komunikácia so znalcom je absolútne transparentná, a preto je aj v trestnom spise. "Pokiaľ by nejaká osobná zaujatosť z mojej strany bola, tak by v takomto prípade nebola táto komunikácia súčasťou trestného spisu. Obvykle súd komunikuje so znalcami, takisto ako aj orgán činný v prípravnom konaní," uviedla Sabová po prečítaní komunikácie so znalcom Matejom Medveckým.

Kotleba si myslí, že sama priznáva vstupovanie do znaleckého posudku, čo Sabová odmieta. "Nedošlo k meneniu obsahu znaleckého posudku. Súd si vyžiadal doplnenie, ktoré nebolo súčasťou písomne podaného posudku," reagovala Sabová.

Na pondelkové pojednávanie je predvolaných viacero svedkov aj znalcov. Predvolaný je aj manželský pár, ktorý bol obdarovaný jedným zo šekov, doručenie si však neprevzali, čiže sa nepredpokladá ich príchod na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Predseda ĽSNS sa mal podľa prokurátora trestného činu dopustiť, keď odovzdal v roku 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur.

Politológ E. Láštic zaradil ĽSNS na súde v kauze šekov medzi krajnú pravicu



Na úrovni odbornej literatúry a akademického konsenzu je strana ĽSNS zaraďovaná medzi krajnú pravicu. Na Špecializovanom trestnom súde to uviedol politológ Erik Láštic, ktorý bol predvolaný v kauze kontroverzných šekov predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu. Z jeho výsluchu podľa Kotlebu nevyplynula žiadna skutočnosť, ktorá by naznačovala, že by spáchal akýkoľvek trestný čin.

Počas čítania Lášticovho odborného vyjadrenia Kotleba upriamil pozornosť na vetu o európskych hnutiach, ktoré považujú politológovia za krajnú pravicu. Medzi tie zaradil Láštic francúzsky Národný front, ako aj taliansku Ligu severu. Kotleba pripomenul, že ich najbližším slovenským spolupracovníkom je koaličné hnutie Sme rodina a nie ĽSNS.

Po jeho výsluchu na súde číta prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry rozsudok Najvyššieho súdu SR z roku 2016, ktorý potvrdil vtedajšie rozhodnutie ministerstva vnútra o nezaregistrovaní občianskeho združenia Ľudová stráž.