< sekcia Slovensko

Vyšiel druhý diel knihy Obetiam komunistického režimu

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Kniha obsahuje fotografie pamätníkov, ktoré vznikli od vydania prvého dielu v roku 2015.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Pri pamätníku obetí komunistického režimu na Jakubovom námestí v Bratislave sa nedávno konala prezentácia druhého dielu reprezentatívnej obrazovej publikácie Obetiam komunistického režimu: pamätníky, pamätné tabule, sochy a busty. Kniha obsahuje fotografie pamätníkov, ktoré vznikli od vydania prvého dielu v roku 2015. TASR o tom informoval predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) Peter Sandtner.

Publikácia má podľa jej autorov ukázať verejnosti, koľko pamätníkov sa vybudovalo od pádu režimu. „Pamätníky a pamätné tabule majú hovoriť za politických väzňov, ktorých žije už len málo a rýchlo zomierajú. Kniha zároveň môže motivovať verejnosť na návštevu týchto pamätníkov,“ uviedol.

Vydanie knihy o pamätníkoch a pamätných tabuliach politických väzňov bolo veľkou túžbou predsedu KPVS Antona Srholca. Prvý diel knihy vyšiel napokon tesne pred jeho smrťou, koncom roka 2015, keď ju dostal na pietnej spomienke 17. novembra 2015 pri pamätníku Brána slobody v Devíne. „Medzitým však boli vybudované ďalšie pamätníky a pamätné tabule, ktorých je v súčasnosti vyše 400, preto vznikla potreba vydať druhý diel knihy,“ vysvetlil Sandtner. Autorom väčšiny fotografií v knihe je Milan Krupčík. Publikácia neobsahuje texty, prehovoriť má samotná fotografia, najmä text tabule, ktorý je z nej čitateľný. „Text je stručný, obsahuje len abecedne zoradený názov mesta, adresu, budovu, na ktorej je tabuľa umiestnená, a rok vzniku,“ priblížil Sandtner.

Na záver prezentácie odovzdali nové publikácie zástupcovi politických väzňov Branislavovi Tvarožkovi, ktorý sa čoskoro dožije 95 rokov, a zástupcovi príslušníkov PTP Karolovi Jurčovičovi, ktorý sa nedávno dožil 90 rokov. „Knihy dostali zároveň ako dar k svojim životným jubileám,“ dodal Sandtner k programu, ktorý zakončili minútou ticha za zomrelých politických väzňov. Z prezentácie vyhotovili videozáznam, aby si ju mohli pozrieť aj členovia KPVS, ktorí sa na nej nemohli zúčastniť vzhľadom na protipandemické opatrenia. Dostupný je na YouTube.

Predstavitelia KPVS avizujú, že po niekoľkých rokoch sa kniha môže dočkať aj tretieho dielu, ak pribudnú ďalšie pamätníky a pamätné tabule. „V súčasnosti ich KPVS eviduje už sedem, ktoré sa do knihy nedostali, pretože vznikli po uzávierke,“ vysvetlili.