< sekcia Slovensko

Krajčí: Denne vieme otestovať až 7500 ľudí

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO), archívna snímka. Foto: TASR Pavel Neubauer

Minister tiež vyzval v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu na zodpovednosť.

Bratislava 23. septembra (TASR) – Vďaka veľkokapacitným mobilným odberovým miestam (MOM), ktoré vykonávajú testovanie na ochorenie COVID-19, sme schopní otestovať až 7500 ľudí denne. Uviedol to minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO). Ako v poslednom zo samosprávnych krajov bolo MOM zriadené v Košiciach. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Minister vyzval v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu na zodpovednosť. "V prípade kontaktu s pozitívnou osobou alebo po návrate z rizikovej krajiny je mimoriadne dôležité pred testovaním dodržať päťdňovú inkubačnú dobu," poznamenal. Iba tak je podľa neho možné pri testovaní s istotou odhaliť ochorenie COVID-19.

Rezort zdravotníctva zdôrazňuje, že pred testovaním je nevyhnutné vyplniť elektronický formulár na stránke www.korona.gov.sk. "Po otestovaní by mal byť výsledok doručený do 96 hodín. Občania, ktorí dostanú SMS s pozitívnym výsledkom, musia zostať v povinnej karanténe, respektíve domácej izolácii," poznamenala hovorkyňa.