< sekcia Slovensko

Preukaz osoby s poruchou autistickeho spektra pomôže v bežnom živote

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Preukaz vypracoval odbor duševného zdravia MZ SR v spolupráci s poslankyňou Národnej rady SR Janou Žitňanskou (Za ľudí).

Bratislava 19. októbra (TASR) – Preukaz osoby s poruchou autistického spektra by mal po novom pomôcť v bežnom živote ľuďom, ktorí takýmto ochorením trpia. Na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR ho v pondelok predstavil šéf rezortu Marek Krajčí (OĽANO), pričom poukázal na to, že doposiaľ nebolo možné pomáhať ľuďom s autizmom legitimizovať sa a poskytovať im výhody, ktoré im patria.

"Je to vyjadrenie celospoločenského uznania aj poďakovania tým, ktorí sa starajú o tieto deti," komentoval Krajčí, pričom verí, že takýto preukaz pomôže posilňovať v ľuďoch spolupatričnosť a lepšie chápať samotné osoby s týmto ochorením, ale aj ich rodiny. Vysvetlil, že človek s poruchou autistického spektra môže pôsobiť ako úplne zdravý jedinec. Okolie si podľa jeho slov vôbec nemusí byť vedomé, že táto osoba má nejaký problém a v určitých situáciách ho nevie pochopiť, reaguje na nich s krikom.

"Tieto osoby potrebujú zvláštny režim, prednostné vybavenie zdravotnej starostlivosti, pri úradných rokovaniach, situáciách v cestnej premávke, v hromadnej verejnej doprave, obchodoch, nákupných strediskách, na verejných priestranstvách, detských ihriskách či kultúrnych akciách,"
komentoval Krajčí.

Predsedníčka sekcie detskej a dorastovej psychiatrie Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Zuzana Matzová vysvetlila, že pri tejto neurovývinovej poruche majú pacienti problém v sociálnych situáciách, nerozumejú dobre sociálnym interakciám, majú problémy s komunikáciou, veľmi zle tolerujú zmeny. Reagujú veľmi senzitívne na podnety, ktoré u bežných ľudí žiaden diskomfort nevyvolávajú, akými sú napríklad väčšie množstvo ľudí, bežný hluk, rôzne pachy, nevedia sa upokojiť bežným spôsobom. V rôznych situáciách, napríklad, keď potrebujú ísť k lekárovi či na úrady, môžu na podnety zareagovať masívnou úzkosťou. Môžu sa preto správať nevyspytateľne, napríklad utekať z miesta, môžu začať byť agresívni či ničiť veci. Krok rezortu zdravotníctva vníma pozitívne, keďže umožňuje prednostné právo na vybavenie takejto osoby.

Preukaz vypracoval odbor duševného zdravia MZ SR v spolupráci s poslankyňou Národnej rady SR Janou Žitňanskou (Za ľudí). K dispozícii je ich aktuálne 3000 kusov, vystavovať by ich mali výlučne psychiatri pre deti či dospelých. Objednávať ich možno na odbore duševného zdravia MZ SR. Ich rešpektovanie je na dobrovoľnej báze. Preukaz je bezplatný, využiteľný aj v zahraničí.