< sekcia Slovensko

Krajský súd zrušil prerušenie väzenia pre Dušana Borženského

Na archívnej snímke pojednávanie o žiadosti Dušana Borženského o prepustenie z väzenia na Okresnom súde Košice II, 1. februára 2019 v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Borženský, známy pod prezývkou Borža, si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd a za mrežami strávil doposiaľ viac ako 19 rokov.

Košice 21. apríla (TASR) – Dušan Borženský, v minulosti označovaný za bosa košického podsvetia, ostáva zatiaľ stále za mrežami. Krajský súd (KS) v Košiciach zrušil uznesenie Okresného súdu Košice II, ktorý v marci rozhodol o ročnom prerušení výkonu odňatia slobody odsúdeného vzhľadom na jeho vážne ochorenie.

Okresný súd má vo veci znovu konať a rozhodnúť. TASR to v utorok potvrdila hovorkyňa KS v Košiciach Anna Pančurová.

Borženský, známy pod prezývkou Borža, si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd a za mrežami strávil doposiaľ viac ako 19 rokov.

S návrhom na prerušenie väzenia na účely liečby prišlo občianske združenie (OZ) Maják nádeje, s ktorým Borženský spolupracuje. "Prerušujeme výkon trestu odňatia slobody na dobu jedného roka vzhľadom na to, že liečba, ktorú vyžaduje zdravotný stav odsúdeného, je zdĺhavá. Po uplynutí jedného roka súd prehodnotí, či výkon trestu odňatia slobody na odsúdenom bude naďalej potrebný," uviedla 4. marca predsedníčka senátu okresného súdu. Proti uzneseniu podal prokurátor sťažnosť.

Krajský súd rozhodol na neverejnom zasadnutí ešte 14. apríla o sťažnosti tak, že "zrušuje napadnuté uznesenie a okresnému súdu ukladá, aby vo veci znovu konal a rozhodol". Odôvodnenie podľa Pančurovej zatiaľ nebolo vypracované.

Samotný Borženský v minulosti žiadal o podmienečné prepustenie. Okresný súd dvakrát rozhodol v jeho prospech, opieral sa pritom aj o pozitívne odporúčanie väzenského ústavu, znalecký posudok psychologičky či záruky OZ Maják nádeje. Po sťažnosti prokurátora však krajský súd vlani v apríli uznesenie súdu nižšej inštancie zrušil a žiadosť zamietol. Argumentoval tým, že boli splnené len formálne, ale nie materiálne podmienky podmienečného prepustenia.

Borženského odsúdili za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).