Quantcast
< sekcia Slovensko

VIDEO: Krištáľové krídlo 2018 získalo jedenásť slovenských osobností

Na snímke zľava moderátorka RTVS Jarmila Lajčáková-Hargašová, premiér SR Peter Pellegrini a moderátorka Jarin Haydu počas odovzdávania ocenení Krištáľové krídlo za rok 2018 v priestoroch opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave 27. januára 2019. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzala MUDr. Kristína Križanová, priekopníčka paliatívnej starostlivosti na Slovensku.

Bratislava 27. januára/28. januára (TASR) – Jedenásť osobností hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry získalo v nedeľu večer 27. januára ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2018. O nových laureátoch v desiatich kategóriách 22. ročníka rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla.

Prestížne ocenenie Krištáľové krídlo získali:
Jana Danišová (filantropia),
Zuzana Rehák Štefečeková (šport),
Etela Farkašová (publicistika a literatúra),
Miloslav Čurilla (hospodárstvo),
Roman Patkoló (hudba),
skupina IMT Smile (populárna hudba),
Michal Hulman (medicína a veda),
Ján Ťapák (výtvarné umenie),
Miroslav Dvorský (divadlo a audiovizuálne umenie),
Tomáš Brngál (inovácie a startupy)
Kristína Križanová (mimoriadna cena).


Prvým oceneným na javisku opery Slovenského národného divadla bola v kategórii filantropia Jana Danišová, zakladateľka sociálneho projektu vnucka.sk, ktorý vytvára rodinu pre osamelých seniorov. Ambíciou projektu je jeho postupné zakomponovanie do sociálneho systému. Reprezentantka Slovenska, športová strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková si prevzala ocenenie v kategórii šport. Zdobí ju šesť medailí, štyri z majstrovstiev Európy v Rakúsku a dve z majstrovstiev sveta v Kórei. Tri z nich majú zlatý lesk. Patrí k najúspešnejším individuálnym športovkyniam uplynulého roka.

„Ocenenie pre mňa znamená hrdosť, že som sa dostala najprv do top trojky a že ma vybrali ako laureátku na Krištáľové krídlo. Samozrejme, zodpovednosť do budúcnosti, pretože aj keď nie Krištáľové krídlo, tak ja verím, že príde ešte nejaké ocenenie v budúcnosti za budúce úspechy. Máme trojročného syna a už sa začíname obzerať po možnostiach na športovanie, neberieme to však tak, aby bol vrcholový športovec,“ povedala pre TASR Zuzana Rehák Štefečeková.V kategórii publicistika a literatúra patrí ocenenie Etele Farkašovej, filozofke, prozaičke, esejistke, poetke a držiteľke Čestnej pocty za celoživotné literárne dielo. V roku 2018 získala za román Scenár ocenenie Anasoft litera a Cenu Ladislava Ťažkého. Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva najväčšieho slovenského celulózo-papierenského podniku Mondi SCP Ružomberok, získal ocenenie v kategórii hospodárstvo. Mondi realizuje výstavbu najmodernejšieho papierenského stroja, ktorý bude vyrábať nový produkt na báze zberového papiera.V kategórii hudba získal ocenenie Roman Patkoló, vynikajúci medzinárodne uznávaný slovenský kontrabasista. V roku 2018 získal ocenenie Opus Klassik v oblasti klasickej hudby v Nemecku. Známej a dlhodobo úspešnej slovenskej skupine IMT Smile patrí ocenenie v kategórii populárna hudba. Prešovská kapela na čele s Ivanom Táslerom je na hudobnej scéne už 21 rokov. Na letnom amfiteáter turné a vianočných koncertoch ich videlo viac ako 60.000 divákov.

„Je to pre mňa obrovská česť a zároveň aj motivácia a inšpirácia do mojej ďalšej práce. Veľmi si to vážim, Krištáľové krídlo sledujem už roky, je to pre mňa splnený sen. Čakajú ma ďalšie koncerty, či už sólové alebo s orchestrom. Hrám na kontrabase, ktorý nepatrí medzi také sólové nástroje ako husle alebo klavír, ocenenie je potvrdením toho, že aj s kontrabasom môžem pokračovať v sólovej dráhe,“ doplnil Roman Patkoló.Špičkový kardiochirurg a prednosta Kliniky kardiochirurgie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb Michal Hulman získal Krištáľové krídlo v kategórii medicína a veda. Jeho tím má na konte viac ako 200 úspešných transplantácií srdca. V rámci V4 ako prví implantovali pacientovi umelé srdce. V kategórii výtvarné umenie si ocenenie prevzal sochár Ján Ťapák, najvýraznejšia osobnosť sochárskej generácie na slovenskej výtvarnej scéne, autor nespočetného množstva diel s odkazom na stáročné tradície. V roku 2018 usporiadal veľkolepú výstavu v bratislavskej Danubiane.Svetoznámy operný spevák Miroslav Dvorský získal ocenene v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie. Pred 15 rokmi naštudoval postavu z Pucciniho opery Tosca. V roku 2004 ju v opere San Franciscu odpremiéroval a odvtedy ju stvárňuje po celom svete.

Miroslav Dvorský si ocenenie prevzal na domovskom javisku. „Je to pre mňa zaväzujúce, som veľmi rád, že takáto cena pribudne k tým ďalším, ktoré som už počas speváckej dráhy nazbieral. Keď zaznelo moje meno, bolo to skoro nereálne, mám alebo nemám ísť ja, rozbúchalo sa mi srdce, že z tých osobností si vybrali práve mňa. Je to krásny pocit,“ povedal ocenený operný sólista.

V kategórii inovácie a startupy patrí ocenenie Tomášovi Brngálovi, spoluzakladateľovi firmy Virtualmedicine, ktorá vytvorila aplikáciu Human Anatomy VR. Prostredníctvom nej už umožnili desaťtisícom ľudí z viac ako 150 krajín sveta nahliadnuť na tie najdetailnejšie zákutia ľudského tela pomocou virtuálnej reality.

„Klinickú medicínu momentálne nevykonávam, venujem sa skôr technológiám a ich aplikácii práve v medicíne. Aj to ocenenie nie je len moje, je to ocenenie celého nášho tímu, všetkých ľudí, ktorým veľké úsilie venujú, veria nám a podporujú nás, čo robíme, aby sme takéto inovácie mohli prinášať nielen do sveta, ale aj tu na Slovensko. Je to veľká česť aj hrdosť na náš tím, predstavujem si, že sú tu so mnou a preberáme to spolu. Je to do budúcna záväzok a motivácia robiť ešte viacej, dať zo seba všetko a prinášať takéto inovácie naďalej,“ uviedol Tomáš Brngál.

Na snímke filozofka, prozaička, esejistka, poetka a držiteľka Čestnej pocty za celoživotné literárne dielo Etela Farkašová (vľavo) si preberá ocenenie v kategórii publicistika a literatúra počas galavečera Krištáľové krídlo za rok 2018 v priestoroch opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave 27. januára 2019. Vpravo generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorý jej odovzdal ocenenie.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzala MUDr. Kristína Križanová, priekopníčka paliatívnej starostlivosti na Slovensku. V roku 1995 spoluzakladala prvé oddelenie paliatívnej starostlivosti, pracovala ako primárka na oddelení paliatívnej starostlivosti Národného onkologického ústavu v Bratislave. Je aktívna v slovenských aj medzinárodných organizáciách v oblasti paliatívnej medicíny. V súčasnosti je aj odbornou garantkou mobilného hospicu Slnečnica v Bratislave.Mať s ľuďmi súcit v čase veľkých pokrokov v medicíne je veľmi dôležité, pretože tie pokroky prinášajú nesmiernu nádej, že budeme žiť dlho a dobre. Je veľkým prekvapením, že to tak nie je. Preto sa uvažuje o dĺžke života sto – stodvadsať rokov, ale to nevyhnutné vždy príde a táto medicína musí byť pri tom, lebo my nemôžeme opustiť svojich pacientov. Cítim sa dobre medzi všetkými ľuďmi a necítim sa, žeby som niečo dosiahla. Toto je cesta, na ktorej prídete na vrchol, potom pekne zostupujete, potom vám ešte niekto dá paličku. Je pre mňa veľmi príjemné tu byť,“ uviedla pre TASR ocenená Kristína Križanová.

„Ak by som sa s týmto ocenením mala podeliť so všetkými, boli by z neho maličké črepinky, pretože bez tímu spolupracovníkov to jednoducho nejde, budem uvažovať, kde to Krištáľové krídlo bude, či u mňa na poličke alebo na inom mieste. Oporu mám v mojej rodine, pretože robiť medicínu je predsa náročné,“ doplnila držiteľka mimoriadnej ceny Kristína Križanová.

Na snímke priekopníčka paliatívnej starostlivosti na Slovensku Kristína Križanová (vpravo) si preberá mimoriadne ocenenie počas galavečera Krištálové krídlo 2018 v priestoroch opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave 27. januára 2019. Vľavo autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová a uprostred predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla Gabriel Csollár.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


„Veľmi silne si uvedomujem obrovskú zodpovednosť voči Krištáľovému krídlu a osobnostiam. Úspech Krištáľového krídla je vďaka všetkým nominovaným osobnostiam, že krídlu veria a že sú ochotní s nami spolupracovať a zúčastniť sa. Veľmi silným je aj to, že členovia všetkých porôt sú mimoriadne nároční na seba, pretože majú veľký rešpekt pre Krištáľovým krídlom. Neberú to na ľahkú váhu, keď sa stretneme, rozmýšľajú, konajú a správajú sa tak, ako máme dané v štatúte. To je úspech nielen môj, ale celého projektu a tejto myšlienky. Už aj Slovenské národné divadlo je nám malé, bol problém uspokojiť všetkých ľudí, ktorí by si zaslúžili tu byť,“ vyslovila prvé hodnotenie skončeného ročníka autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.